Az iRozhlas portál felhívta a figyelmet egy ukrán klinika esetére, amely mesterséges megtermékenyítést végzett nőkön, majd az újszülötteket termékként árulta.
Termékként árultak kisbabákat Csehországból
A portál beszámolója szerint a Szervezett Bűnözés Elleni Nemzeti Központ (NCOZ) megállapította, hogy Prágában olyan nők adtak életet gyermekeknek, akiket egy harkivi klinikán termékenyítettek meg. Az érintett nők többsége nagyon szegény volt, újszülött gyermekeik egy része pedig új családokhoz került, a családoknak a babákat áruként kínálták.
Olyan üzlet volt, mint az internetes vásárlás
– mondta Jiří Mazánek, az NCOZ igazgatója az iROZHLAS.cz-nek.
Olyan párok választhattak, akiknek természetes úton nem lehetett gyermekük, illetve homoszexuális párok válogattak az anyák kínálatából. Az érdeklődők egy katalógusban tekinthették meg a nők fényképeit, valamint személyes adataikat, például életkorukat, iskolai végzettségüket, hobbijaikat és mellméretüket.
Az emberkereskedelem melegágya
Az iROZHLAS.cz beszámolt egy Chang nevű férfi (50) esetéről, aki szintén a kuncsaftok között volt, amerikai állampolgársággal és kínai felmenőkkel rendelkezett, a klinikán pedig 2017-ben vásárolt magzatot. A Chang által rendelt béranya Prágába utazott Ukrajnából, majd ott adott életet a gyermeknek. A cseh fővárosban Chang többször találkozott a béranyával, de nem mutatott érdeklődést a gyermek iránt. Az érkezés okaként üzleti ügyet jelölt meg.
A szülés után az anya az anyakönyvi hivatalban Changot jelölte meg apaként, és visszatért Ukrajnába. Az új apa magához vette a gyermeket, és vele együtt Prágában telepedett le, csakhogy később bébiszittert rendelt, és külföldre repült. Három hónappal később visszatért, és a klinika elintézte, hogy a béranya ismét Prágába jöjjön. Mivel Chang amerikai állampolgársággal rendelkezett, elmentek az amerikai nagykövetségre, hogy aláírják a dokumentumokat, amelyek szerint a nő lemondott a jogairól. A férfi a gyermekkel együtt külföldre repült.
A cseh rendőrök kapcsolatba léptek az amerikai hatóságokkal, hogy kiderítsék, mi lett a gyermekkel. A válasz megdöbbentő volt. „Az apa Kínában van, de a gyermek nem vele él. A férfi amerikai lakcíme fiktív volt. Kiderült, hogy nincs élettársa, és a múltban emberkereskedelem miatt figyelték” – idézte az iROZHLAS az amerikai hatóságokkal folytatott rendőrségi kommunikációt. Később az Egyesült Államokból olyan hírek érkeztek, hogy a gyermek jól van, de a cseh fél nem tudott meg további részleteket.
A harkivi anyák ára
Prágában a beszámolók szerint az anyák mellett koordinátorok és ápolók is szerepet kaptak, akik a terhes nőkről gondoskodtak, és ők is ukránok voltak. A koordinátor fő feladata az volt, hogy a gyermek apjának megfelelő hivatali regisztrációját felügyelje. A feladat elvégzéséért 11 ezer korona volt a jutalom, ami átszámítva körülbelül 440 euró.
Ami az anyákat illeti, a csehországi rendőrség által dokumentált esetekben arról számoltak be, hogy a gyermek megszületéséért járó jutalom nyolcezer és tízezer euró között mozgott. Az anyák azonban nem mindig kapták meg a pénzt.
Az NCOZ vezetője, Mazánek szerint a nyomozóknak már sikerült információkat szerezniük az összes prágai születésű gyermekről.
A legtöbb gyermek már »működő családban« él. Az esetek felében csak arról kaptunk információt, hogy a gyermek jól van, de a részleteket nem ismerjük. Volt azonban, hogy 60 év feletti férfiak vittek el babákat, így kérdés, hogy milyen lesz az ő helyzetük tíz év múlva
– mondta Mazánek.
(irozhlas.cz, pluska.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.