Tárik Aziz volt Rómában a sztár

Róma/Bagdad/Brüsszel/Wa-shington. Tárik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes tegnap a Vatikánban ígéretet tett a pápának arra, hogy országa együtt fog működni a nemzetközi közösséggel a leszerelés területén.

Aziz Rómában világfi. Bagdadban Szaddám jobbkeze. Reuters-felvételTárik Aziz iraki miniszterelnök-helyettest tegnap délelőtt a Vatikánban magánkihallgatáson fogadta II. János Pál pápa. Joaquín Navarro Valls a vatikáni sajtóiroda számára adott írásos nyilatkozatában tájékoztatott: Aziz és II. János Pál áttekintette, hogy milyen veszélyekkel járhat egy esetleges fegyveres beavatkozás Irakban. Megállapították, hogy az további szenvedéseket okozna az embargó hosszú évei által amúgy is meggyötört lakosság számára. Aziz biztosította a katolikus egyházfőt arról, hogy az iraki kormány kész együttműködni a nemzetközi közösséggel a leszerelés kérdésében. A Szentszék ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy konkrét kötelezettségvállalásokkal kell eleget tenni az ENSZ BT határozatainak. Harminc percig, azaz a tervezettnél csaknem kétszer hosszabb ideig tartott Aziz találkozója a pápával, majd a vendég megbeszélést folytatott Angelo Sodano bíboros-államtitkárral és Jean-Louis Taurannal, a Szentszék „külügyminiszterével”. E tárgyalásokról azonban hivatalosan nem közöltek részleteket. A szóvivői nyilatkozatban nincs szó arról sem, hogy Tárik Aziz bármiféle meghívást adott volna át a pápának bagdadi látogatásra.

IZRAELNEK NEM KELL AGGÓDNIA

Aziz még csütörtökön érkezett Rómába, és valódi sztárként viselkedett. Egyes tudósítók megjegyezték, hogy az olaszok sztárként is fogadták, ő az iraki kabinet egyetlen keresztény tagja. Nem sok szivárgott ki arról, amit Franco Frattini olasz külügyminiszternek mondott, de a miniszterelnöki palota falain belül a vatikáni programot is sokan csak késleltető műveletnek tekintik Bagdad részéről. A Corriere della Sera szerint most már Rómában is bizonyosra veszik, hogy a háború elkerülhetetlen. Erre látszik utalni az is, hogy a kulturális javak minisztériuma egy csoportot készül Ninivébe küldeni ahhoz az ásatáshoz, amelyen olasz archeológusok is dolgoznak. Ez a csoport állítólag fényképezni készül a munkálatokat, mert a teljes pusztulás előtt legalább a képi emlékét akarják megőrizni a régészeti leleteknek. Mindenesetre Aziz a francia televíziónak azt nyilatkozta, kizárt az Izrael elleni iraki rakétacsapás lehetősége, mert országának már nincsenek olyan nagy hatótávolságú eszközei, mint az öbölháború idején voltak. Azt állította, már az összes Scud rakétát megsemmisítették.

IDŐZĺTETT ELNÖKI RENDELET

Szaddám Huszein iraki elnök tegnapi rendeletében megtiltotta a nukleáris, vegyi és biológiai fegyverek gyártását és importját. Minden minisztériumnak kötelessége végrehajtatni e rendeletet, e célból meghozni minden szükséges intézkedést, illetve megbüntetni azokat a személyeket, akik bármilyen módon vétenek ellene. Az elnöki rendelet kevéssel az előtt a rendkívüli parlamenti ülés előtt jelent meg, amelyen az iraki honatyák a tömegpusztító fegyverek tilalmáról szóló törvényt vitatják meg. Egyelőre nem világos, hogyan viszonyul egymáshoz jogi értelemben az elnöki rendelet és a leendő törvény. Az ENSZ már régóta követeli Bagdadtól, hogy törvényben tiltsa meg a tömegpusztító fegyverek gyártását és importját.

SOKAT VÁRNAK A HÉTFŐI EU-CSÚCSTÓL

A NATO 19 tagországának nagykövetei úgy döntöttek, hogy nem tartják meg a tegnap esedékes újabb tanácsülést az iraki helyzettel kapcsolatos katonai készenléti intézkedésekről. Nyilvánvalóan azt kívánták megvárni, hogy milyen eredménnyel zárul a New Yorkban délután kezdődött rendkívüli BT-ülés, amelyen a fegyverzetellenőrök terjesztették elő jelentésüket. Ugyancsak tegnap az EU illetékesei is pontosították az eddigi információkat a hétfőre tervezett rendkívüli uniós csúcsról. Több tagország is támogatta volna, hogy ezen a tagjelöltek is vegyenek részt, mások azonban ellenezték ezt, a soros görög elnökség végül úgy döntött, hogy a tagjelölteket egy nappal később tájékoztatják. Brüsszeli diplomáciai források szerint a tagjelöltek hétfői részvételét a leghatározottabban Németország és Franciaország ellenezte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?