Táppénz és ellátás

Négy éve dolgozom Magyarországon kisebb-nagyobb megszakításokkal. Jelenlegi munkaszerződésem 2003. június 23-án lépett érvénybe. Ez év februárjában elbocsátottak állásomból, felmondólevelem alapján 2005. március 19-ei hatállyal.

Négy éve dolgozom Magyarországon kisebb-nagyobb megszakításokkal. Jelenlegi munkaszerződésem 2003. június 23-án lépett érvénybe. Ez év februárjában elbocsátottak állásomból, felmondólevelem alapján 2005. március 19-ei hatállyal. Ezt megelőzően azonban baleset ért, időlegesen munkaképtelenné váltam, és március 14-étől betegszabadságomat töltöm. Az egészségbiztosítónál tájékoztattak, csupán három hónapig vagyok jogosult betegpénz felvételére, a későbbiekben csak legfeljebb munkanélküli segélyre mint bejegyzett állástalan. Az a kérdésem, előfordulhat az Európai Unióban, hogy egy beteg alkalmazottnak felmondjanak, csak mert eltört a karja, és megszüntessék jogosultságát a táppénzre?

Jelige: Munkaképtelenség

Betegségből vagy balesetből eredő időleges munkaképtelenség vagy anyasági szabadság esetén az az állam folyósítja a táppénzt, ahol az alkalmazott egészségbiztosítást kötött, függetlenül attól, hol lakik. Állapotával összefüggő egészségügyi ellátásban abban az országban részesül, ahol él. A táppénz mértéke annak az államnak a jogszabályaitól függ, ahol az alkalmazott egészségbiztosítási járulékot fizet.

Az egyéb szociális juttatásokénál szigorúbb szabályozás írja elő a munkanélküli segélyek kifizetését. Kizárólag abban az államban kérhető, ahol a kérelmezőnek biztosítása van. Pontos összegének megállapításakor figyelembe vehetik az adott személy családtagjainak számát, ugyanakkor az említett családtagoknak nem kell feltétlenül közös háztartásban – sőt, ugyanabban az országban sem – élniük a segélyezettel. A támogatás mértéke az illető utolsó keresetének nagyságától függ, abban az országban szerzett jövedelmétől, ahol a segélyt kéri. A szabályozás európai uniós tagországonként eltérő.

Bővebb információkhoz juthatnak a www.eures.sk honlapon, továbbá az európai uniós tagországok illetékes hivatalainak internetes elérhetőségein. (euv, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?