<p>A diákok körében megdöbbentő az ismerethiány az egykori NDK-val kapcsolatban. Így például a megkérdezett fiatalok többsége nem tudta, hogy mikor épült a hírhedt berlini fal.</p>
Tantárgy lesz az NDK
Külön tantárgy lehet hamarosan az egykori NDK a német általános, illetve középiskolákban. Legalábbis minden korábbinál erőteljesebben szorgalmazta ezt pénteken az egykori kommunista államhoz tartozott tartományok felzárkóztatásáért felelős német kormányzati miniszter, aki ennek érdekében levélben fordult illetékes kollégájához, az oktatást is felügyelő kulturális államminiszterhez.
Wolfgang Tiefensee azt követően szánta el magát a sürgős lépésre, hogy előző nap egy berlini egyetem tanulmányából egyértelműen kitűnt: a diákok körében megdöbbentő az ismerethiány az egykori NDK-val kapcsolatban. Így például a megkérdezett fiatalok többsége nem tudta, hogy mikor épült a hírhedt berlini fal. Azt pedig végképp nem tudták a diákok, hogy a falat ki építette.
Az elmúlt időszakban nem ez volt az első ilyen jellegű felmérés, amelyet nyilvánosságra hoztak, és a közelmúlt történelmével kapcsolatban a korábbiak is lesújtó "tudásdeficitről" tettek tanúbizonyságot. Sokan például úgy vélekedtek, hogy Erich Honecker a háború utáni Németország egyik kancellárja volt, ezzel szemben Willy Brandtot a keletnémet politikusok közé sorolták be. A mostani kutatás azonban a hírek szerint még az előzőeknél is szomorúbb képet festett a történelmi ismeretekről, illetve azok totális hiányáról.
Tiefensee ezért kereste meg Bernd Neumann kulturális államminisztert, emlékeztetve őt arra, hogy az NDK történelmét minél előbb oktatni kell. A fiataloknak ugyanis tudniuk kell, hogy milyen is volt valójában az egykori kommunista diktatúra - érvelt a miniszter, aki egyebek között indítványozta, hogy az oktatásba vonják be a néhai NDK ellenzéki, polgárjogi mozgalmának képviselőit.
A szociáldemokrata miniszter felhívása mindenekelőtt konzervatív körökben talál nyitott fülekre. A CDU/CSU vezetői - Angela Merkel kancellárral az élen - már régóta sürgették, hogy az NDK-t oktatni kell az iskolákban. A diákok ugyanis rendkívül keveset tudnak a volt kommunista állam diktatúrájáról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.