Bagdad/London. Négy amerikai katona vesztette életét tegnap délelőtt Bagdadban, mert terepjárójukat rakétatalálat érte. Ezt megelőzően újabb robbanások rázták meg Fallúdzsa iraki várost, ahol később rakétagránátot is kilőttek az amerikaiak támaszpontjára.
Szaporodó támadások az amerikaiak ellen
Fallúdzsában a három robbanásban a legfrissebb jelentések szerint hat ember halt meg, a sebesültek száma tizenöt. Az egyik robbanás egy mecsetben történt, és kórházi források szerint az áldozatok teológiahallgatók voltak. A sebesültek között van a mecset imámja, akinek amputálták az egyik lábát. A Bagdadtól mintegy 50 kilométerre nyugatra lévő településen többségében szunniták élnek, és az amerikai hadsereg egyelőre kevés sikerrel fáradozik a rend helyreállításán. Ezt mutatja, hogy múlt szerda óta a városban minden nap történik valamilyen incidens, és már többször amerikai katonák voltak a célpontok. A reggeli órákban Bagdadtól 20 kilométerre délre két amerikai katonai járművet ért páncéltörő-rakétás támadás. Az RPG típusú rakétagránátokat egy szemből érkező gépkocsiból lőtték ki. A támadásban senkinek sem esett bántódása. Négy amerikai katona viszont életét vesztette, kettő pedig megsebesült abban a rakétatámadásban, amelyet délelőtt tíz órakor hajtottak végre az iraki főváros központjában lévő Al-Musztansziríja nevű negyedben. Szemtanúk beszámolója szerint a katonák járművén keletkezett lángok átterjedtek egy közelben elhaladó autóbuszra, amelynek sofőrje ugyancsak megsebesült. A környéket az amerikai katonai hatóságok lezárták.
Londoni szakértői vélemény szerint jó eséllyel önállóan cselekvő, nem központilag irányított iraki csoportok hajtják végre az immár naponta több halálos áldozatot követelő fegyveres támadásokat az amerikai katonák ellen, és nagyon valószínűtlen, hogy a rajtaütéseket személyesen Szaddám Huszein volt elnök irányítaná. Jonathan Stevenson, a londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) térségi kutatásvezetője tegnap az MTI-nek azt mondta: a volt iraki hadsereg és a Huszein-rezsim hírszerzésének maradványerői, valamint a Baasz-párt aktivistái továbbra is fenntartanak az országban erősségeket. Brit és amerikai katonai körökből emellett olyan értesülések is érkeznek, hogy ezeket a csoportokat külföldi terrorista sejtek támogatják. A professzor szerint a háború legelső napjaiban napvilágot látott azon értesülések, amelyek szerint ilyen külföldi „dzsihádista” erők folyamatosan áramlanak be Irakba, később erősen eltúlzottnak bizonyultak, de az valószínű, hogy bizonyos számú szélsőséges fegyveres valóban érkezett Irakba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.