Szaddám fia állítólag meghalt

Bagdad/Washington. Az iraki főváros gyakorlatilag normális ünnepnapi képet mutatott tegnap, a város központját érintő csütörtök esti-éjszakai amerikai bombázás után. Az AFP francia hírügynökség helyszíni tudósítása szerint a muzulmánok szokásos heti pihenőnapján, mint mindig, ritka volt a forgalom, hiszen a hivatalok, vállalatok, bankok és a nagyobb üzletek zárva tartottak.

A kis boltok kinyitottak, hiszen sok család ilyenkor végzi a heti bevásárlást. Sokan kerékpárral közlekedtek a forró napon, a járdákon gyerekek labdáztak. Városszerte a hatalmon lévő párt milicistái és rendőrök járőröztek, a megszokott ellenzős sapka helyett azonban sisakot öltöttek. A csütörtök esti légitámadásra a délelőtti órákban csak egy füstoszlop emlékeztetett: a Tigris-folyó partján, a tervezési minisztérium mellett rakétatalálat ért egy hivatali épületet. Az AFP helyszínen lévő munkatársának jelentése szerint a kerületben – amely egy elnöki komplexummal határos – öt épület kapott találatot. A csütörtök esti amerikai támadás során a hivatalos iraki hírügynökség, az INA szerint Bagdadban 37 polgári személy sebesült meg.

A DIKTÁTOR TÚLÉLTE

Az amerikai erők a tegnapra virradó éjszaka is intéztek támadást Szaddám Huszein iraki elnök családjának egyik palotája ellen. Muhammad Szaid asz-Szahaf iraki tájékoztatási miniszter tegnapi sajtókonferenciáján arról számolt be, hogy Szaddám túlélte ezt a légitámadást is. A miniszter megfogalmazása szerint a támadások kifejezetten Szaddám és családja házai ellen irányultak, de a család valamennyi tagja biztonságban van. Ez azért érdekes, mert az általában jól informált Washington Post tegnap azt írta, hogy Szaddám már az első, a háborút lényegében megnyitó csütörtök hajnali bombázások során megsérült.

KONZERVMŰSOR IS LEHETETT

Titkosszolgálati források azt állítják, hogy ugyanebben a támadásban életét vesztette a diktátor legidősebb fia, Udaj. E források szerint Szaddám sérülését az is alátámasztja, hogy a támadás után azonnal orvosokat hívtak hozzá. Itt kell emlékeztetni, hogy az első légicsapásokat követően hangzott el az a (felolvasott) Szaddám-beszéd az iraki tévében, amelynek az adását eddig tisztázatlan okok miatt egy-két percre megszakították. Az sem egyértelmű, hogy mikor vették fel a beszédet, amelyet nyilvánvalóan csak azért sugároztak, hogy bizonyítsák: a diktátor életben van. Amerikai szakértők szerint semmi nem bizonyítja, hogy élő adás lett volna, a műsort bármikor felvehették. Egy másik lap, a Washington Times szintén titkosszolgálati forrásokra hivatkozva írta, hogy harminc perccel a találat előtt az épületben – valószínűleg az alagsori bunkerben – tartózkodott a legfelsőbb iraki vezetés Szaddámmal az élen, s a becsapódásig nem látták őket onnan kijönni.

EREDETI VAGY HASONMÁS?

Folytatódtak azok a találgatások is, hogy Szaddám szerepelt-e csütörtökön reggel a televízióban vagy valamelyik hasonmása. Persze ennek csak akkor van igazán jelentősége, hanem nem konzervműsorról volt szó. A német Frankfurter Allgemeine Zeitung Dieter Buhmannt, azt a bírósági orvosszakértőt idézte, aki hónapokkal ezelőtt elvégezte rengeteg Szaddámról készült felvétel számítógépes összehasonlítását. Például azt vizsgálta, fedik-e egymást az arc, a koponya legjellemzőbb pontjai. Buhmann akkor arra a következtetésre jutott, hogy az iraki elnöknek legalább három hasonmása van. A szakértő a csütörtöki felvételt is megvizsgálta, s óvatos megfogalmazása szerint „nem talált bizonyítékot arra, hogy a képernyőn látható férfi nem lehetne Szaddám Huszein”.

AMI BIZTOS: A HANG EREDETI

A CIA köreiből tegnap jelentették: az elemzők megállapítása szerint valószínűleg Szaddám hangja hallható a csütörtök hajnalban sugárzott felvételen. Ugyanakkor a CIA szakértői sem tudtak közelebbit mondani arról, hogy a beszédet mikor rögzítették. (m, t, o, h)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?