Sme: Magyarország eltért a demokratikus elvektől

Pozsony |

<p>A Sme  szerint az Európai Unió új tagállamai közül egyelőre Magyarország az, amely a leginkább eltért azoktól a demokratikus elvektől, amelyek alapján belépett az unióba.</p>

"Nem kell, hogy az egyetlen maradjon, s az unió lényegében tehetetlen ez ellen" - írja a "Nem demokrácia" című kommentár szerzője.
Peter Morvay szerint Robert Fico próbálkozásai Szlovákiában, illetve a Kaczynski testvéreké Lengyelországban azt mutatják, hogy "az Orbán körüli csoport nem az egyetlen olyan befolyásos és a körülmények szerint vezető politikai erő ezekben az országokban, amely számára a demokrácia mellénye túl szűk". Ezért aztán megpróbálja levágni róla azokat a gombokat, amelyek összetartják: ezek a hatalmi ágak szétválasztása, a végrehajtó hatalmat ellenőrző mechanizmusok, jogállam, sajtószabadság és a magántulajdonhoz való jog.
"A Fidesz talán azért ment el közülük a legmesszebbre, mert a más választási rendszernek köszönhetően egyedüliként majdnem korlátlan lehetőségekhez jutott" - jegyzi meg a szerző.
Morvay úgy véli: az Európai Unió tehetetlen, mert nincsenek nyomásgyakorló eszközei, s most inkább a saját túlélésével foglalkozik, s nem azzal, hogy "az egyik kisebb tagállamból lassan kiveszik a demokrácia és a szabadság". Szerinte az EU-nak ma nincs ereje tudatosítani, hogy nem egyedi esetről van szó, hanem egy olyan komoly precedensről, amelyet a régióban később mások is követhetnek.
Ahogy Szlovákiában és a többi posztkommunista országban lejáratták magukat a demokratikusabb és Nyugat-barát pártok, úgy nőtt a nép követelése a kemény kéz politikájának bevezetésére - jegyzi meg a szerző.
Érdekes lesz megfigyelni, hogyan nyilvánul meg az Európai Unióban az a tény, hogy a következő fél évben a "jelenleg valószínűleg a legkevésbé demokratikus tagállam" fog állni a szervezet élén, megvizsgálja-e Európa, hogy mit jelent Orbán "forradalma" és "új politikai rendszere", vagy pedig folytatódni fog az önámítás, hasonlóan Oroszország megítéléséhez. A magyar kormánynak azonban nehezebb a helyzete, mint Oroszországnak, mert energiával nem tudja zsarolni az uniót, és a magyar piac sem olyan fontos, mint az orosz - zárja kommentárját a Sme.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?