Jeruzsálem/Washington/Párizs. A közel-keleti válság megoldását illetően egyre mélyül a szakadék az USA, valamint az Európai Unió között. Washington Saront támogatja és szinte már leírta Arafatot, ezzel azonban az európai országok nem értenek egyet.
Sajnálom, hogy még él...
Jelképesen eltemették tegnap a palesztinok Vafa Idriszt, aki a vasárnapi jeruzsálemi öngyilkos merényletet végrehajtotta. A 23 éves palesztin nő holttestét az izraeli hatóságok ugyanis még nem adták ki a hozzátartozóknak. A temetésen álarcos palesztin fegyveresek álltak díszőrségetReuters-felvétel Felháborítónak, botrányosnak, inkább egy terroristához, semmint egy kormányfőhöz méltónak nevezte tegnap több palesztin politikus is Ariel Saron izraeli miniszterelnök legújabb interjúit. Saron a Maariv című izraeli napilapnak adott interjújában közölte: sajnálja, hogy a nyolcvanas évek elején, az izraeli erők libanoni behatolásakor nem végezhetett Jasszar Arafattal. Az interjú csak ma jelenik meg, de a lap már tegnapi számában nyilvánosságra hozott belőle részleteket. „Libanon kapcsán volt egy megállapodás, amelynek értelmében nem volt szabad vele végezni. Ezt sajnálom” – mondja Saron. Ugyanakkor azt nem közölte, hogy a megállapodás kik között született. Saron az izraeliek 1982-es libanoni behatolásakor védelmi miniszter volt, míg Arafat a PFSZ vezetőjeként az izraeli erőkkel szembeni ellenállást irányította Bejrútból. Arafatot tavaly december 3-a óta Rámalláhban blokád alá helyezte az izraeli haderő. Ugyanakkor Saron és környezete számtalanszor leszögezte: Arafattal szemben nem akarnak „fizikailag” fellépni (azaz nem akarják meggyilkoltatni). Sőt: a Maarivban közölt interjújában Saron azt hangoztatta, hogy ha Arafat meghozza az összes olyan intézkedést, amit tőle az izraeliek követelnek, akkor ismét tárgyalópartnerré válik. „Végső soron létrejön majd egy független palesztin állam. Ez demilitarizált lesz, s a közrend védelmére csak rendőrséggel rendelkezik majd. Az igazi béke fejében kész vagyok lemondani Izrael földjének egy részéről” – mondta Saron az AFP jelentése szerint. Egy másik interjúban, amelyet a Jediot Aharonot című izraeli lapnak adott, Saron közölte: február 7-én esedékes washingtoni látogatásán arra fogja kérni George Bush amerikai elnököt, hogy bojkottálja Arafatot. „Arafaton kívül vannak más palesztin vezetők is, akikkel majd találkozom.” Az Arafattal szembeni washingtoni bojkott egyébként Saron kérése nélkül is működik.
Josep Piqué spanyol külügyminiszter tegnap az EU nevében élesen elítélte Saront azért a kijelentéséért, hogy Arafattal már a nyolcvanas években végezni kellett volna. Javier Solana, az Unió külpolitikai főképviselője Washingtonban hangsúlyozta: az EU változatlanul Arafatot tartja a palesztin nép törvényes képviselőjének. A Colin Powell amerikai külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után Solana mindamellett hozzátette: továbbra is nyomást kell gyakorolni Arafatra, hogy foganatosítson kemény intézkedéseket a terrorakciók szervezőivel szemben. Egyébként az USA már fontolóra vette a Palesztin Hatósághoz fűződő kapcsolatok megszakítását is.
Izraeli katonák tegnap reggel a Gázai övezet déli részén lelőttek két palesztin fegyverest, akik pokolgépet robbantottak egy zsidó telep felé tartó izraeli konvoj közelében. Az újabb áldozatokkal 1173-ra emelkedett a 2000 szeptembere óta tartó erőszakos cselekmények halottainak száma a palesztin területeken. Az áldozatok közül 900 volt a palesztin és 251 az izraeliek száma – derült ki az AFP összesítéséből.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.