Róma II. János Pált ünnepli (frissítve 16:44)

Róma |

<p>Boldoggá avatta XVI. Benedek pápa elődjét, a néhai II. János Pált az e célból vasárnap a vatikáni Szent Péter téren tartott szentmisén. A pápa latinul mondta el az ilyenkor szokásos formulát. Előzőleg Agostino Vallini bíboros, a pápa római helynöke ismertette II. János Pál életrajzát és kérte boldoggá avatását. Ennek megtörténtét követően leleplezték II. János Pál hivatalos ábrázolását, amelyet a Szent Péter bazilika főbejárata fölött helyeztek el.</p>

Véget ért a néhai II. János Pál pápa boldoggá avatási szertartása, néhány perccel vasárnap délután egy óra előtt a vatikáni Szent Péter téren.

A szentmise után elsőként XVI. Benedek pápa és a bíborosok járulnak II. János Pálnak a Szent Péter bazilika főoltára előtt elhelyezett koporsója elé, majd a jelenlévő magas rangú vendégek, püspökök és hívők következnek.

XVI. Benedek pápa elődje, a néhai II. János Pál "hatalmas erejét" méltatta ez utóbbi vasárnapi boldoggá avatásán, amiért képes volt "megfordítani egy visszafordíthatatlannak tűnő irányzatot" a kereszténység ellen.
XVI. Benedek homíliájában úgy vélte, a lengyel származású II. János Pál segített megfordítani a marxizmus "visszafordíthatatlannak" tűnő áradatát bátorságával és hitével.
"Tanúságot téve hitéről, szeretetéről és főpásztori bátorságáról, amely nagy emberi karizmával párosult, a lengyel nép e példás fia világszerte hozzásegítette a híveket ahhoz, hogy ne féljenek kereszténynek, az egyházhoz tartozónak nevezni magukat, az evangéliumról beszélni. Egy szóval: segített nekünk abban, hogy ne féljünk az igazságtól, mert az igazság a szabadság garanciája. Még rövidebben: erőt adott nekünk ahhoz, hogy higgyünk Krisztusban (...)" - hangoztatta XVI. Benedek.
A bajor pápa megemlítette azt is, hogy kommunista országból érkezett lengyel elődje magával hozta mély töprengését a marxizmus és a kereszténység összeütközéséről. II. János Pál "üzenete az volt: az egyház útja az ember, Krisztus útja az ember" - tette hozzá.
"Ezzel az üzenettel, amely a II. vatikáni zsinat nagy öröksége, (...) II. János Pál elvezette Isten népét ahhoz, hogy átlépje a harmadik évezred küszöbét. Megújított irányt adott a kereszténységnek a jövőre nézve" - fűzte hozzá.
XVI. Benedek méltatta elődjét azért is, hogy "helyreállította a kereszténység igazi arcát mint a remény vallásáét... (és hirdette) az emberiesség teljességét, az igazság és a béke iránti vágyódásunk beteljesülését".
A bajor pápa felidézte, hogy II. János Pál barátja volt és sok éven át a munkatársa, s megrázta elődjének 2005-ös haláltusája, amelyet azonban a lengyel pápa "kősziklaként" viselt el.
XVI. Benedek megjegyezte, azt szerette volna, ha elődjét "ésszerű sietséggel" avatják boldoggá.
Erre legkorábban II. János Pál 2005. április 2-i halálát követően öt évvel keríthettek sort. A boldoggá avatás folyamatát néhány héttel az ötéves évforduló letelte után már engedélyezte is XVI. Benedek.
A boldoggá avatási szertartás részeként tartott szentmise néhány perccel vasárnap délután egy óra előtt ért véget a vatikáni Szent Péter téren. A szentmise után elsőként XVI. Benedek pápa és a bíborosok járultak II. János Pálnak a Szent Péter bazilika főoltára előtt elhelyezett koporsója elé, majd a jelenlévő magas rangú vendégek, püspökök és hívők következtek. A hívők hétfőn este hét óráig róhatják le kegyeletüket. Ha a sornak addig nem lenne vége, megvárják az utolsó hívőt is, és csak utána viszik át a koporsót a néhai pápa végső nyughelyére, a Szent Sebestyén kápolnába.

A katolikusok világszerte ünneplik II. János Pál pápa boldoggá avatását.

A Fülöp-szigeteken, ahol sokan rocksztárnak kijáró hévvel imádják II. János Pált, a hívők két emléktárgy megtekintésére siettek: az egyik a néhai pápa reverendájának gyógyító hatással felruházott egy darabja, a másik pedig egy étkészlet, amelyet azóta sem mostak el, hogy a pápa 16 évvel korábbi Fülöp-szigeteki látogatásán használta.

A pápának nagyszámú követője van a Fülöp-szigeteken - Ázsia legnépesebb katolikus többségű országában -, amelynek hatóságai megakadályoztak a pápa elleni merényletet 1995. évi látogatása idején. A pápalátogatás óta közel tízezer csecsemőt neveztek el róla egy lapjelentés szerint.

Bár II. János Pál boldoggá avatását máshol bírálták a gyorsasága és az egyházra árnyat vető papi pedofil botrányok miatt, számos Fülöp-szigeteki ritka jó hírként üdvözli az ember okozta és természeti katasztrófák sújtotta, elszegényedett országban.

"Miért is ne?" - kérdezte John Paul Bustillo orvostanhallgató, aki több mint háromezer más hívővel együtt vett részt a Manilai-öbölben tartott mise utáni 10 kilométeres menetben. "Követendő példa és ihlet volt, aki rendkívüli karizmájával egyesítette a világot" - mondta.

Manila belvárosában, Quiapo negyed egyik templomában állították ki II. János Pál pápa egykor viselt reverendájának egy darabját, amelyet a Vatikán ajándékozott egy Fülöp-szigeteki papnak. Ezrek álltak sorba, hogy csókkal illethessék a ritka emléktárgyat. Egy hasonló öltözékdarab - szintén a Vatikán ajándéka - több pácienst meggyógyított a manilai állami kórházban - állítja Jose Clemente Ignacio, a quiapói templom főpapja.

Quezon City manilai előváros egyik kínai éttermében kiállították azokat - az azóta is elmosatlan - tányérokat, kanalat, villát, poharat és késeket, amelyekből a pápa 1995-ben grillezett halat és sült garnélarákot fogyasztott a manilai pápai nunciatúrán 1995-ben a tiszteletére adott vacsorán, amelyen az étterem személyzete szolgált fel.

Ausztráliában százak gyűltek össze a sydneyi St. Mary székesegyházban a boldoggá avatás megünneplésére, külön istentiszteleteket tartottak a székesegyházban, amelynek környékén karneváli hangulat uralkodott. Az előudvarban kivetítőkön lehet követni élőben a vatikáni szertartást.

Mexikóvárosban a Guadalupei Szűz bazilikájában több ezren vettek részt a szombati vigílián. A 19 éves Michelle Lopez elmondta: kislány volt, amikor 1999-es látogatásán először látta távolról a pápát, aki azóta fontos személy volt az életében. "Úgy nézett ki, mint egy kis porcelánbaba, nagyon kedves volt" - mondta. "Olyan számunkra, mint egy szent" - tette hozzá.

Utolsó látogatásán, 2002-ben II. János Pál szentté avatta Juan Diegót, aki így az első amerikai indián szent lett. A hagyomány szerint a guadalupei Szűz Mária 1531-ben megjelent Juan Diegónak egy dombon.

Lengyelország és Franciaország után Mexikóba látogatott el legtöbbször a lengyel pápa.

A Szent Péter tértől az Angyalvárig és innen a Tiberis folyó mindkét rakpartján végig állnak a II. János Pál boldoggá avatásán résztvevő zarándokok. Sokan a Róma terein felállított kivetítőkön nézik vagy az utcán állva kisrádión hallgatják a szertartást.

A zarándokok megtöltötték a Szent Péter teret, a Vatikánt és környékét és egész Rómát. A hatalmas tömeg miatt a boldoggá avatási szentmise helyszíneként kijelölt Szent Péter teret a tervezett fél hat helyett már vasárnap éjszaka kettőkor megnyitották, és reggelre az emberek már az Angyalvárig álltak, mivel sokan itt is éjszakáztak. Így a világ minden részéből érkezett zarándokok a Vatikán közeli Tiberis folyó mindkét partján sorakoztak fel, a hidakon, ahol lengyel zászlók lobognak.
Az Angyalvár barokk hídján hálózsákok, sátrak sora áll. Volt, aki megpróbált közelebb jutni: afrikai zarándokok népviseletbe öltözött csoportja zenélve, táncolva, énekelve tört át tömegen.

A magyar zarándokok egy része csak az Angyalvár magasságában tudott helyet találni, de az MTI értesülései szerint a fiatalabbak, akik itt töltötték az éjszakát, a térig jutottak. Sokan a szertartást nem is látják, csak a hangszórókon keresztül tudják követni.

Aki nem fért be, az a Róma terein felállított óriás kivetítőkön nézi a szentmisét, például a szombat éjjeli virrasztás mezején, a Circus Maximusban és a Santa Maria Maggiore bazilika előtt. Mások az utcákon kisrádión hallgatják a vatikáni rádió közvetítését.

Hiába Róma tapasztalata a tömegesemények megszervezésében, az, hogy a mostani boldoggá avatásra nem osztották szektorokra a Vatikán területét, azt eredményezte, hogy a tömeg öntörvényűen mozgott. Másfél millió üveg vizet akartak szétosztani, de több ponton ez már a szentmise kezdete előtt elfogyott. Többen lettek rosszul, a szertartásra ugyanis nemcsak fiatalok, számos idős és beteg ember is érkezett. A tömegtől ellepett biztonsági folyosók miatt a mentők nehezen tudtak célba érni. Az emberek azonban türelemmel segítettek egymásnak, és egyhangúlag azt mondják, örülnek, hogy el tudtak jönni Rómába.

A tömeg a legnagyobb tapssal XVI. Benedek pápát és a néhai II. János Pál volt személyi titkárát, Stanislaw Dziwisz krakkói érseket köszöntötte.

II. János Pál pápára szombat éjszaka a Circus Maximusban tartott virrasztással emlékeztek, miközben a Szent Péter térnél a zarándokok már sorban álltak, hogy az elsők között juthassanak be a mai boldoggá avatási szentmisére.

A lengyel pápa eddig ismeretlen leveléről beszélt az olasz sajtónak Stanislaw Dziwisz, krakkói érsek.

Imádkozó tömeggel telt meg szombat éjszaka a római Circus Maximus: a II. János Pál emlékére tartott virrasztáson a hatóságok szerint kétszázezren vettek részt, főleg fiatalok. Olasz, francia, német, mexikói és lengyel zászlók lobogtak, még Solidarnosc feliratú zászlót is lehetett látni, és ismét magasba tartották a II. János Pál temetéséről ismert és a pápa szentté avatását sürgető Santo subito! transzparenst.

A II. János Pálra meghatódva emlékező Joaquin Navarro-Valls volt vatikáni szóvivő azt mondta, a lengyel pápa élete remekmű volt. Megtanította a fiatalokat arra, mit jelent szeretni. A pápa egykori személyi titkára, Stanislaw Dziwisz krakkói érsek úgy fogalmazott, hogy hat évvel ezelőtt, II. János Pál halálakor, a szomorúság töltötte be Rómát, most a boldogság.

A SkyTg24 hírtelevíziónak adott interjúban Dziwisz elmesélte, hogy II. János Pál halála után találta meg azt a levelet, amelyet a pápa merénylőjének, Ali Agcának írt, de soha nem küldött el. A levélben a pápa azt kérdezte a fivérének szólított Agcától, hogyan fognak ők ketten megjelenni az Úr színe előtt.

A Circus Maximusban felszólalt a Parkinson-kórból a pápa közbenjárására meggyógyult francia apáca, Marie Simon-Pierre is, és köszönetet mondott II. János Pálnak.

A virrasztás résztvevői az éjszaka átvonultak a Szent Péter térhez, mely már szombat estére megtelt, de biztonsági okokból kiürítették és vasárnap hajnalban nyitották meg újra. Az elküldött zarándokok tiltakoztak és a rossz szervezésre panaszkodtak, majd egész éjjel sorban állva várakoztak arra, hogy visszatérhessenek a Szent Péter térre: volt, aki állva, kempingszéken ülve, más a földön feküdve.

A Szent Péter tér oszlopsorát a II. János Pál pápasága pillanatait megörökítő fényképek borítják, valamint a néhai pápa Nyissátok meg a kapukat Krisztus előtt jelmondata és óriásvásznak.

A boldoggá avatás a Szent Péter téren vasárnap reggel imával kezdődik. A vatikáni program szerint tíz óra előtt pár perccel a XVI. Benedek pápa vezette körmenet lép ki a Vatikán bronzkapuján és keresztül halad a Szent Péter téren egészen a bazilika lépcsőin felállított szabadtéri oltárig. A boldoggá avatási szentmisét a pápa a bíborosokkal koncelebrálja. XVI. Benedek elődje misekelyhét használja, és II. János Pálé volt a XVI. Benedek által viselt miseruha és püspöksüveg is.

Agostino Vallini bíboros, a pápa római helynöke ismerteti II. János Pál rövid életrajzát és latinul kéri boldoggá avatását. XVI. Benedek szintén latinul mondja el a beatificatio megszokott formuláját. Olasz és francia fiatalok, valamint Tobiana nővér, a lengyel pápa egykori házvezetőnője helyezi el az oltáron a boldog ereklyéit, így a II. János Pál vérét tartalmazó ampullát. Bemutatják a boldog hivatalos ábrázolását, amely II. János Pálnak egy 1995-ös fényképe alapján készült.

A Szent Péter téren és környékén nyolcszáz pap segédkezik majd az áldozásban. A szentmise után elsőként a pápa és a bíborosok járulnak II. János Pálnak a bazilika főoltáránál elhelyezett koporsója elé, majd a jelen levő magas rangú vendégek, püspökök és a hívők, akik hétfőn este hét óráig róhatják le kegyeletüket. Ha a sornak még nem lenne vége, megvárjuk az utolsó hívőt is és csak utána visszük át a koporsót a Szent Sebestyén kápolnába - közölte Federico Lombardi atya, vatikáni szóvivő.

A Szent Péter teret olasz virágok díszítik, a Vatikán és a római egyházmegye kórusa énekel és a Santa Cecilia Zeneakadémia zenekara játszik.

Sok ezer keresztény feszült várakozással követte a Szentföldön vasárnap II. János Pál boldoggá avatásának vatikáni szertartását. A jeruzsálemi keresztény Notre Dame Központban is több százan gyűltek össze, ahol élőben közvetítették, amint XVI. Benedek pápa boldoggá avatta elődjét - közölte egy szóvivő.
A betlehemi II. János Pál Központban Szalám Fajjád palesztin miniszterelnök is követte a római ceremóniát.
A boldoggá avatásra már szombaton esti misével készült sok ezer hívő. A jeruzsálemi örmény katolikus templomban, a betlehemi Tej templomban és a názáreti Angyali Üdvözlet bazilikában tartottak imavirrasztást.
"Az Istent tiszteletet ébresztőn szolgáló II. János Pál boldoggá avatása mindannyiunkat mélyen meghat" - hangzik a szentföldi keresztény felekezetek közösen kiadott nyilatkozata.

Tömegesen követték figyelemmel a néhai II. János Pál pápa vasárnapi boldoggá avatását lengyel honfitársai Varsóban és az ország más városaiban felállított óriáskivetítők előtt.
A zuhogó eső ellenére ezrek gyűltek össze a Varsó történelmi belvárosa közelében fekvő Pilsudski téren, ahol a pápa 1979-es lengyelországi látogatása megkérte a Szentléleket, "jöjjön el és újítsa meg a Föld arculatát". Szavait honfitársai bátorításnak érezték arra, hogy szembeszálljanak a kommunista rendszerrel; egy évvel később létrejött a Szolidaritás szakszervezet, a szocialista tömb első szabad szakszervezete.
"Érdemes eljönni és a többiekkel együtt közösségben megélni ezt a pillanatot, inkább, mint otthon a tévé képernyőjén megtekinteni" - mondta az AFP francia hírügynökségnek a Varsó melletti Legionow városából érkezett, 20 éves Anna.
A Pilsudski téren az óriáskivetítők mellett oltárt állítottak fel, amelynél misét mondanak a tömegnek.
A Varsó déli részén fekvő Isteni Gondviselés templomának falára kifüggesztették II. János Pál 55 méter magas és 26 méter széles képét, amely valójában egy hatalmas mozaik, 105 ezer lengyel fényképéből állították össze.
A dél-lengyelországi Krakkóban, amelynek Karol Wojtyla pápává választása előtt érseke volt, mintegy százezren gyűltek össze az Isteni Könyörület templománál, amelynek első kövét még Wojtyla rakta le.
Lengyelországban, ahol a lakosság 90 százaléka vallja magát katolikusnak, a néhai II. János Pál máig vitathatatlan erkölcsi tekintély. A CBOS intézet közelmúltbeli felmérése szerint a lengyelek 95 százaléka tartja fontos eseménynek a volt egyházfő boldoggá avatását. A lengyelek elsöprő többsége őt tartja a XX. század legnagyobb történelmi személyiségének.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?