Ha a szomszédainknál tapasztalható helyzethez mérjük a hazai adatokat, kifejezetten rosszul állunk
Rekordot döntött az üzemanyag ára, de megyünk még feljebb is
Ismét kellemetlen meglepetésben lehet része a sofőröknek tankoláskor, az új esztendő beköszöntével ugyanis jelentősen megugrott az üzemanyagok ára. Hónapok óta nem került ilyen sokba a benzin és a gázolaj, az elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a drágulás a következő hetekben is folytatódik.
A benzin és a gázolaj fogyasztói árának alakulását elsősorban a kőolaj világpiaci ára határozza meg. Akadnak azonban egyéb olyan tényezők is, amik jelentősen befolyásolják, milyen összegekkel találkoznak az autósok a benzinkutakon.
Az áfaemelés hatása
Annak ellenére, hogy a kormány korábban azt állította, hogy az áfa alapkulcsának 20-ról 23 százalékra történő emelése nem érinti majd érzékenyen az ország lakosait, a gyakorlatban ennek éppen az ellenkezője történik. Pár hete még maga a miniszterelnök, Robert Fico (Smer) is bőszen bizonygatta, hogy az áfaváltozások legfeljebb az ingatlanvásárlást, valamint az olyan használati tárgyak, mint a mosógép és a hűtőszekrény, beszerzését nehezítik meg, néhány tételt azonban lefelejtett a listájáról. Az említettek mellett megugrott például az üzemanyagok ára is, ami nagyjából fél éve nem volt olyan magas, mint most.
A Szlovák Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a 95-ös oktánszámú benzin literének ára 3,7 centtel emelkedett, így 1,56 euróba kerül, a gázolaj literenkénti ára pedig 3,5 centtel ugrott feljebb, tehát 1,51 euróra módosult. A benzin öt hónapja nem került ennyibe, a gázolaj ára pedig hathavi csúcsot döntött. A statisztikusok emiatt „meredek” áremelkedésről beszélnek, mivel egy átlagos tankolás körülbelül 2 euróval kerül többe. Így egy olyan autós költségei, aki havonta mindössze kétszer tölti újra kocsija tankját, 4 euróval emelkednek.
A kormány hibája?
A legutóbbi, érezhetően emlékezetes árvágtára 2022 februárjában került sor, amikor a kőolaj világpiaci ára gyors ütemben emelkedett. Az akkor ellenzékből politizáló Robert Fico kapva kapott az alkalmon, az egyik helyi benzinkúthoz ment, és rá jellemző módon videót forgatott, hogy megmutassa, „a kormány nem törődik az emberek problémáival, mivel nem foglalkozik az elszállt üzemanyagárakkal”. Akkor a benzin 1,53 euróba került, tehát valamivel olcsóbb volt, mint napjainkban.
Az eset kapcsán minden hozzáértő azt hangsúlyozta, mivel a tankolási költségek külső tényezők miatt emelkedtek, így nem csak a kabinet döntésein múlt a végleges fogyasztói ár alakulása. Ezúttal azonban kicsit más a helyzet.
Az üzemanyagok ára az adók és egyéb illetékek emelése miatt szökött az egekben
– mutatott rá Marek Gábriš, a ČSOB Bank elemzője. Véleményét pedig az XTB szakértője, Marek Nemky is osztja.
„Az áfa alapkulcsának 20-ról 23 százalékra történő emelése 2,5 százalékos áremelkedést hozott” – számszerűsítette a következményeket Nemky.
Hasonló helyzet
Jó hír, hogy még az áfaváltozás sem okozott számottevő csökkenést vagy emelkedést az Európai Unió országainak átlagához képest. Ha a hazai helyzetet a másik 26 tagállamban tapasztalható viszonyokhoz mérjük, Szlovákiában a 13. legdrágább a benzin, a gázolaj rangsorban pedig a 18. helyen vagyunk.
Ha azonban a szomszédainkhoz mérjük a szlovákiai adatokat, akkor már közel sem állunk ilyen jól.
Ezúttal viszonylag nagyot ugrottunk felfelé, így a régióban a legmagasabb helyezéseket foglaljuk el
– jegyezte meg Gábriš, aki azt is hozzátette, hogy ez elsősorban a benzinre vonatkozik, mivel a gázolaj Magyarországon és Ausztriában is drágább, mint idehaza.
Megyünk feljebb is
Az elemzők a következő időszakban a piaci kilengések miatt enyhe emelkedésre számítottak. A növekedés mértéke azonban a tervezettnél drasztikusabb lehet, mivel az Egyesült Államok a közelmúltban átfogó szankciókat vezetett be az orosz energiaipar ellen. Az intézkedések közvetlenül a Gazprom Neft és a Surgutneftegas nagyvállalatokat, valamint az orosz olajexportban kulcsszerepet játszó úgynevezett „árnyékflotta” 183 hajóját érintik, közvetetten azonban a piac más fontos szereplőinek ténykedésére is hatással lesznek.
A szigorú fellépés miatt máris tapasztalhatóak az ellátási hiánytól való félelem jelei, ami a nemzetközi piacra is nyomást gyakorol. Ha a helyzet tovább eszkalálódik, esetleg ellátási hiány lép fel, az üzemanyagok ára ismét az egekben lehet, így nem kizárt, hogy a hazai autósok költségei tovább emelkednek majd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.