Strasbourg. Az Európai Parlament történetének egyik legnagyobb vitája ért fontos korszakhatárhoz a múlt csütörtökön. A képviselők első olvasatban jóváhagyták a vegyi anyagok szabályozásáról (regisztrálásáról, bevizsgálásáról és engedélyezéséről) szóló új uniós jogszabálytervezetet, a REACH-et.
REACH: a legbonyolultabb jogszabálytervezet
A REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals) az emberi egészség és a környezet védelme érdekében mintegy 30 000 vegyi anyag regisztrálását, bevizsgálását és engedélyezését írná elő az elkövetkezendő 11 év alatt. A 30 ezres számot az magyarázza, a szakértők szerint nagyjából ennyi különböző típusú vegyi anyagot gyártanak évente legalább egy tonna mennyiségben. Habár a vegyi anyagok a legkülönbözőbb tömegfogyasztási cikkekben (textíliákban, játékokban, bútorokban, kozmetikumokban stb.) jelen vannak, s a gyanú szerint jónéhány közülük szerepet játszik az allergiás, a rákos esetek szaporodásában, az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatásukról általában nincsenek hiteles adatok. Ezen próbál módosítani a REACH, felváltva, egységesítve mintegy 40 régi (általában 25 évnél is idősebb), ma már hatástalannak ítélt uniós szabályozást.
A tervezet nagy újdonsága: immár nem a hatóságoknak kell bizonyítaniuk egy-egy vegyi anyag ártalmasságát, hanem a gyártóknak azok veszélytelenségét. Létrehoznának egy európai vegyi ügynökséget, s a potenciálisan mégis veszélyesnek ítélt anyagoknak külön engedélyeztetési eljáráson kellene majd átmenniük. Ezeknél a forgalmazási engedélyt a gyártó csak akkor kaphatja meg, ha bizonyítja, hogy a használatból fakadó, lehetséges veszélyeket „megfelelő ellenőrzés” alatt tartják, illetve a gazdasági, társadalmi előnyök jóval nagyobbak, mint a veszélyek. Ám mindkét esetben ösztönözni fogják helyettesítő termékek kifejlesztését, s az is felvetődött, az ilyen, potenciálisan veszélyes anyagok engedélyezése csak korlátozott időre szóljon.
A jogszabálytervezetet még az előző, Romano Prodi vezette EU-bizottság terjesztette az EP és a tagállamok elé, azaz a mostani szavazással két évig tartó vita zárult le. A vegyipar ugyanis – túl költségesnek tartva az új kötöttségeket – mindent megpróbált a szabályok enyhítésére, a környezetvédelmi szervezetek és az egészségügyi szervek viszont éppen ellenkezőleg, a további szigorítást pártolták. Az EB adatai szerint a REACH 11 év alatt mintegy 2,8-5,2 milliárd euró pluszköltséget jelent az európai gazdaságnak, s ezen belül 2,3 milliárd eurót az európai vegyiparnak, ami e szektor üzleti forgalmának mindössze 0,05 százaléka. Ugyanakkor a várható előnyök hatalmasak: becslések szerint 10 százalékkal eshet vissza a vegyi szennyezéssel összefüggő betegségek száma.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.