Phenjan/Peking/Bécs/Szöul/Washington/Moszkva. Észak-Korea szombaton befejezettnek nyilvánította a rakétakísérletek felfüggesztésére vállalt korábbi kötelezettségét, ami riadalmat váltott ki a világban.
Rakéták az atomsorompó felvonása után
Bécsben egy észak-koreai diplomata arról számolt be, hogy a Jongbjonban lévő atomerőművet néhány héten belül üzembe helyezhetik. A létesítmény nyugati vélemények szerint képes arra, hogy atomrakétákban felhasználható plutóniumot gyártson. Szon Mun Szan, aki Észak-Korea megbízottja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnél, viszont azt állította, hogy továbbra is tárolómedencében tartják azt a 8000 használt nukleáris fűtőelemet, amelyek elvben alkalmasak atomfegyver előállítására.
Dél-Koreában, Szöulban szombaton harmincezren imádkoztak a Koreai-félszigeten kialakult feszültség enyhüléséért, elítélve az északi országrész fegyverkezését. A tömeg egyúttal támogatásáról biztosította az USA-t. Washington arra figyelmeztette Phenjant, hogy fenyegetésével, miszerint felmondja a rakétakísérletekre vállalt moratóriumot, még jobban elszigetelheti magát a nemzetközi közösségtől. Az amerikai külügy egyidejűleg úgy vélekedett, az észak-koreai diplomaták az új-mexikói kormányzóval, Bill Richardsonnal folytatott háromnapos tárgyalásaikon nem adtak választ azon aggodalmak egyikére sem, amelyeket Phenjan nukleáris programjának felújítása váltott ki a nemzetközi közösségben.
Oroszország csomagtervet készít elő a Koreai-félszigeten kiéleződött válság rendezésére. A csomagterv célja megőrizni a félszigeten az atomfegyvermentes övezetet és érvényesíteni az atomsorompó-szerződést. Alekszandr Jakovenko külügyi szóvivő szombat éjszaka kiadott tájékoztatója szerint az Igor Ivanov külügyminiszter által aznap felvetett javaslatcsomag alapelvei már körvonalazódtak. Moszkva továbbá konstruktív két- és többoldalú párbeszédet szorgalmaz az érintett felek között, s e dialógus egyik eredményeként a KNDK biztonsági garanciákat kapna. Végül pedig fel kell újítani a segélyezési és gazdasági programokat Észak-Korea tekintetében. Az orosz külügy túl korainak tartja, hogy az észak-koreai problémát az ENSZ BT elé vigyék.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.