<p>Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint semmi sem akadályozza az országa és a Nyugat között az ukrán válság miatt feszültté vált kapcsolatok normalizálódását. Úgy ítélte meg, hogy ez azonban leginkább Oroszország partnerein múlik.</p>
Putyin: normalizálhatjuk kapcsolatainkat a Nyugattal
A Rosszija állami televíziónak adott szombati televíziós interjújának előzetes ismertetése szerint a politikus a NATO októberben hivatalba lépő új főtitkárról, Jens Stoltenbergről szólva úgy fogalmazott, hogy nagyon jó, személyes kapcsolatokat ápol a volt norvég kormányfővel, akit az interjúban nagyon komoly, felelősségteljes embernek nevezett. Az elnök utalt arra, hogy Stoltenberg kinevezése javulást hozhat a katonai szövetség és Oroszország viszonyában, mindazonáltal hozzátette: "Meglátjuk (Stoltenberg) hogyan fejleszti a kapcsolatokat új pozíciójában".
Putyin megismételte a NATO jelenlegi főtitkárával, Anders Fogh Rasmussennel kapcsolatos vádjait, amelyek szerint a volt dán miniszterelnök titokban rögzítette és kiszivárogtatta kettejük négyszemközti beszélgetéseit. Rasmussen mindig is tagadta ezt. Az orosz államfő szerint ugyanakkor nincs akadálya annak, hogy a Nyugat és az Oroszország között az ukrán válság miatt feszültté vált kapcsolatok javuljanak. "Ez nem rajtunk, illetve nem csak rajtunk múlik, hanem a partnereinken" - fogalmazott. A Nyugattól elvárt konkrét lépésekről nem beszélt, szóvivője azonban pénteken arra utalt, hogy a Nyugat részéről nincs meg az Oroszország iránti tisztelet.
Vlagyimir Putyin az interjúban kijelentette, "természetesen" kitüntetéseket fog adományozni katonáknak, akik részt vettek a Krím félszigeti hadműveletben. A Nyugat által Ukrajna részének tekintett területen az Oroszországhoz való csatlakozásról szóló népszavazással kapcsolatos bírálatokat visszautasította. Rámutatott, hogy a szavazásra jogosultak 83 százaléka járult az urnákhoz, amit lehetetlenség lett volna "megrendezni". Ugyancsak visszautasította azokat az összehasonlításokat, amelyekről nyugati elemzők beszéltek Moszkva 1990-es évekbeli csecsenföldi terrorizmusellenes hadműveletei és az ukrán kormánynak a Moszkva-párti szeparatisták elleni fellépése kapcsán. Csecsenföldön jól képzett, külföldről felfegyverzett csapatokról volt szó, és ez nagy különbség - szögezte le.
Megerősítette, hogy Moszkva egy hónap haladékot ad Kijevnek, hogy kifizesse az orosz gázszállítmányokat. Hangsúlyozta, hogy Oroszország nem akarja romba dönteni az ukrán gazdaságot, de úgy fogalmazott, hogy nem várhatnak örökké a pénzre. Az európai országokat arra szólította fel, hogy találjanak megoldást az ukrán költségvetés finanszírozására.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.