Szlovákiának elsősorban azért van szüksége klímatörvényre, hogy képes legyen kezelni az éghajlatváltozás által támasztott kihívásokat. Az országnak átfogó megközelítésre van szüksége az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében, hogy a lehető legjobban helytálljon.
A Klímakoalíció nem érti, Taraba miért állítja szembe az ipar stabilitását és a klímavédelmet
„A jól megtervezett klímapolitika végső soron előnyöket hoz Szlovákiának egy stabilabb környezet és egy ellenállóbb gazdaság formájában, amely minden ember és az ipar számára is hasznos. Példa erre a felső-nyitrai szénkitermelés és szénégetés visszaszorítása, amely összességében 605 millió euró megtakarítást eredményezett az ország számára az elektromosáram-árakban és az egészségügyi költségekben”
– mondta a Klímakoalíció koordinátora, Lucia Szabová.
A Klímakoalíció úgy érzi, hogy Tomáš Taraba (SNS) környezetvédelmi miniszter nem érti a klímaváltozás elleni védelem komplexitását, amikor szembeállítja az ipar stabilitását és a klímavédelmet. A környezetvédők szerint ez a két terület kéz a kézben jár.
„Új valóságot kell elfogadnunk, amelyet a klímaválság jelent, és ez nem fog megszűnni csak azért, mert valaki nem hajlandó elfogadni azt. Úgy tűnik, a miniszter nem érti, hogy itt nem csak a levegővédelemről van szó, hanem sokkal szélesebb problémakörről”
– jegyezte meg Szabová.
A koalíció ugyanakkor egyetért a miniszterrel abban, hogy a klímatörvényről szakértők – érintett intézmények, önkormányzatok, szakszervezetek és civil szektor képviselői – közötti vita szükséges. Ez a vita a törvény javasolt részeire kellene összpontosítson, amelyek világos irányt és fejlődést hoznak a társadalom számára – tette hozzá.
„Taraba miniszter álláspontjából nagyon hiányzik a közérdek egyenrangú képviselete minden lakos számára, nem csupán bizonyos kiválasztott csoportok számára. Feladata elsősorban a környezetvédelem érdekeinek képviselete kellene, hogy legyen”
– hangsúlyozta Szabová.
A környezetvédelmi tárca vezetője interjújában óvatosságra intett a klímatörvény megalkotásával kapcsolatban. Úgy véli, a törvényről a lehető legszélesebb körű vitára van szükség, és annak összhangban kell lennie az iparral. Szerinte, ha a törvény elszakadna a valóságtól és az ipartól, hatalmas költségeket okozna.
A Környezetvédelmi Minisztérium 2023-ban mutatta be Szlovákia első klímatörvényét. A tervezet például klímaperek indítását irányozta elő az állam ellen, valamint egy klímatanács létrehozását, amely ellenőrizné az egyes tárcák klímatervének megvalósítását. A cél az üvegházhatású gázok kibocsátásának 2030-ig legalább 55%-os csökkentése volt az 1990-es szinthez képest.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.