Putyin - Csak óvatosan a krími tatárokkal

Moszkva |

<p>Az orosz államfő óvatosságra intett a krími tatárok őslakosokká nyilvánításával kapcsolatosan, mert szerinte a kérés teljesítése más ott élő népcsoportok, így a görögök érdekeit is sértheti.</p>

Vlagyimir Putyin a Fekete-tenger parti Szocsiban találkozott a márciusban Oroszországhoz csatolt területen élő, de a második világháború idején a Krímből tömegesen kitelepített népcsoport képviselőivel. Az orosz elnök kijelentette, nagy körültekintésre van szükség az őslakos státus megadásával kapcsolatban, nehogy a problémát megoldva egy másik keletkezzen. 

Az őslakossá nyilvánítás ügyét Ajder Musztafajev, a krími tatárok nemzeti mozgalmának egyik képviselője vetette fel a megbeszélésen, amelyet napra pontosan két hónappal azt követően tartottak meg, hogy a Krímben népszavazást rendeztek a terület Oroszországgal való egyesüléséről. Musztafa Dzsemiljev, az ukrán parlament képviselője szerint a referendumon a krími tatárok közül alig vettek részt. Dzsemiljevet április végén öt évre kitiltották a március 16-i népszavazás eredményeként Oroszországhoz csatolt korábbi ukrán autonóm köztársaságból.

A hivatalos krími adatok szerint a március 16-án tartott krími népszavazáson résztvevők 97 százaléka szavazott igennel a csatlakozásra. A múlt kedden ugyanakkor a Forbes amerikai honlap és a TSZN ukrán televízió hírportálja azt közölte, hogy a hivatalos adatoknál jóval kevesebben, a lakosság csupán 30 százaléka vett részt a szavazáson és csak a voksolók fele támogatta az Oroszországhoz csatlakozást. A Szocsiban tartott pénteki találkozón a krími tatárok egy másik képviselője arra kérte az orosz államfőt, hogy a Krímet is kapcsolják be "az Oroszországi Föderáción kívül élő honfitársak hazatelepítési programjába". Vlagyimir Putyin erre a felvetésre is visszafogottan reagált, hangoztatva: biztos benne, hogy a krími tatároknak sem tetszene, ha a hazatelepítettek elvennék tőlük a munkahelyeket. 

A találkozó napján jelentette be Szerhij Akszjonov, a Kreml által kinevezett ideiglenes krími kormányzó, hogy június 6-ig betiltottak minden tömeges rendezvényt a félszigeten. A politikus a   kelet-ukrajnai eseményekre hivatkozott. A BBC orosz nyelvű adásának holnapján azonban emlékeztettek rá: vasárnap lesz 70 éve, hogy Sztálin parancsára a krími tatárokat tömegesen kitelepítették a Krím félszigetről. Azzal vádolták őket, hogy együttműködtek a náci megszállókkal. A tatárok egyebek között Szimferopolban, a Krím székhelyén nagygyűlést akartak tartani az évfordulón. 

Vlagyimir Putyin áprilisban aláírta azt a rendeletet, amely az örmény, bolgár, görög, krími tatár és német népesség rehabilitációját írta elő. Utasítást adott a sztálini korszakban üldözött népek nemzetiségi-kulturális autonómiájának megteremtésére és az anyanyelvükön való általános iskolai oktatás biztosítására. Putyin egyúttal a Krím félsziget fejlesztésével foglalkozó állami bizottság létrehozataláról is rendelkezett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?