Az amerikai filmipart is naggyá akarja tenni (Képarchívum)
Trump legújabb terve megsemmisítheti a magyar filmes bedolgozóipart (is)

Egyelőre nem világos, mit szeretne pontosan az amerikai elnök, aki közösségi oldalán tegnap éjjel bejelentette, hogy 100 százalékos vámot vet ki a külföldi filmekre, mert a hollywoodi filmgyártás veszélyben van.
A rövid bejegyzés, amelyet ezekben az órákban producerek ezrei próbálnak megfejteni, így szól:
Az amerikai filmipar nagyon gyorsan haldoklik. Más országok mindenféle ösztönzőket kínálnak, hogy a filmeseket és a stúdiókat kivonják az Egyesült Államokból. Hollywood és sok más terület is tönkremegy az Egyesült Államokban. Ez más nemzetek összehangolt erőfeszítése, és ezért nemzetbiztonsági fenyegetés. Ez minden más mellett üzenetküldés és propaganda! Ezért felhatalmazom a kereskedelmi minisztériumot és az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletét, hogy azonnal kezdjék meg a 100 százalékos vám bevezetését az országunkba érkező minden olyan filmre, amelyet külföldön gyártanak. Azt akarjuk, hogy a filmek újra Amerikában készüljenek!
Amennyiben ez azt jelenti, hogy minden külföldön leforgatott amerikai filmre 100 százalékos vámot vet ki a Trump-adminisztáció, akkor befellegzett a magyar filmes „bedolgozó-iparnak“, amely legalább 15 éve nagyrészt a holywoodi produkciókból él. Az olcsón bérelhető helyszínek és az olcsó munkaerő miatt (világosítók, hangmérnökök, berendezők, utómunka, statiszták) az amerikai stábok előszeretettel dolgoztak Magyarországon, Csehországban, de Anglia is népszerű helyszín lett, és Kanadában is egyre több amerikai film forgott 2017 óta.
A nagy hollywoodi stúdiókat képviselő Motion Picture Association még nem adott ki nyilatkozatot a váratlan bejelentéssel kapcsolatban. Sokan felkapták a fejüket, amikor Donald Trump januárban Jon Voightot, Sylvester Stallonét és Mel Gibsont kérte fel arra, hogy segítsenek az eddiginél nagyobb és erősebb amerikai filmipar megteremtésében, mert színészekként nem feltétlenül ők számítanak a legfelkészültebb szakértőknek, viszont a választások előtt lelkesen támogatták Trumpot.
Sok amerikai film készül külföldön
A ProdPro produkciós platform piackutatása szerint 2023-ban a 40 millió dollárnál nagyobb költségvetésű film- és televíziós projektekre (köztük a Netflix filmjeire) fordított kiadások mintegy fele az Egyesült Államokon kívülre kerül. Az egyre drágább Los Angeles-i stúdiókban a gyártás az elmúlt tíz évben csaknem 40 százalékkal csökkent. A helyzeten tovább rontottak a januári kaliforniai erdőtüzek, melyek miatt több stúdió máshová helyezte át székhelyét – sokan egyenesen Ausztráliába költöztek.
Magyarországon január végén kiemelt állami beruházásként adták át a Nemzeti Filmintézet fóti stúdiókomplexumát, összesen 10 ezer négyzetméternyi új műteremmel, 20 ezer négyzetméternyi kiszolgálóhelyiséggel és 135 ezer négyzetméternyi zöld területtel.
Az állami és magánszektor összefogásának köszönhetően a magyarországi stúdiókapacitást 22%-kal növelték – papíron a hazai filmipar fellendítése érdekében, a valóságban azonban még több lehetőséget teremtve az amerikai stúdiók számára, amelyek a műtermek mellett a magyar szakembereket is „kibérelhetik“.
Jelentős gazdasági tényezőként a magyar mozgóképipar mintegy 20 ezer szakembernek ad munkát, számos világsiker született az országban. A külföldi szervizprodukciók beépültek a magyar gazdaság szerkezetébe, jelentősen nőttek a beszállítókra kimutatható kedvező hatásaik, a növekvő bevétel pedig új lehetőségeket teremtett a hazai vállalkozásoknak. Trump száz százalékos vámja azonban – ha szó szerint értendő, amit röviden közölt – radikálisan visszavetheti ezt a fejlődést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.