London/Moszkva/Madrid/Párizs/Bécs. A nemzetközi sajtó egyértelműen elítéli a moszkvai túszejtő akciót, ugyanakkor a csecsenekkel szembeni orosz politika és személyesen Vlagyimir Putyin elnök személyes felelősségét is felvetik.
Putyin belföldön veszíthet, külföldön nyerhet
BBC: A moszkvai túszejtő akció Putyin politikai pályafutására is komoly veszélyt jelenthet, ugyanis két évvel ezelőtt annak reményében választották államfővé, hogy ő az, aki egyszer és mindenkorra meg tudja oldani a csecsen konfliktust. A moszkvai túszdráma ezért csúnya sebet ejthet Putyin gondosan megformált imázsán, egyes vélemények szerint azonban az orosz elnök – politikai szempontból – akár nyerhet is ezzel a tragikus üggyel. Sokan feltehetik a kérdést, hogy a túszdráma fényében mi is volt igaz a Kreml azon hangzatos kijelentéseiből, miszerint a csecsenekkel folytatott háború – Oroszország győzelmével – lezárult. És hogyan magyarázza meg, hogy az állig felfegyverzett csecsenek mindenféle ellenállás nélkül bejuthattak az ország fővárosába? A liberálisok már korábban azt kérték számon az elnökön, miért nem próbálta meg tárgyalásos úton rendezni a csecsenekkel zajló konfliktust. Ugyanakkor a túszdráma használhat is Putyin politikai pályafutásának, hiszen ez a példa nélküli akció igazolhatja azt, hogy a csecsenekkel szemben csak az eddig is alkalmazott keményvonalas eszközök használhatók. A külpolitikában könnyebb lehet Putyin dolga, a túszdráma után az oroszok csecsenföldi tevékenységét kritikusan szemlélő nyugati államok is elfogadhatják Putyin érvelését, hogy a csecsen lázadókat terroristaként kell kezelni.
Nyezaviszimaja Gazeta: A terroristák fellépése teljesen felkészületlenül érte a teljes orosz vezetést, beleértve a biztonsági és védelmi szervezeteket is. Az eset lidércnyomás a Putyin-rendszer számára, melyet eddig az emberek többsége erős és hatékony adminisztrációnak tartott.
El País: A moszkvai akció egy olyan, megoldatlan konfliktus okozta frusztráció kifejeződése, melynek áldozatai ártatlan polgárok, akik számtalan atrocitást szenvednek el egy állítólagosan demokratikus állam csapatai részéről.
Liberation: Nincs sok esély a vérontás elkerülésére. Semmi sem igazolhatja a túszejtők akcióját, ugyanakkor a csecsen lázadók fundamentalista meggyőződése a hosszú évek óta tartó elvakult orosz elnyomás egyenes következménye.
Süddeutsche Zeitung: A csecsen háború Putyin háborúja; az „iszlám szabadságharcosok” célpontja az orosz elnök, ezért kell szenvedniük most egy musical ártatlan nézőinek. Putyinnak a válságot józanul kell kezelnie, de a túszdráma után az elnök Csecsenföldön valószínűleg keményebben fog odacsapni, mint korábban. Eltart majd egy darabig, amíg Putyin számára akár csak a legcsekélyebb kompromisszumkészség ismét szóba jöhet. Különben nem minden alap nélkül kellene attól tartania, hogy a kompromisszumkészséget a terror előtti kapitulációként értelmezhetik.
Kurier: a csecsenek ölnek, túszokat ejtenek ügyük érdekében, de hullákon gázolnak át a terror elleni háború nevében az orosz katonák is. Putyin számára a Moszkva közepén zajló túszdráma vereség. Az egyetlen módszer, amely talán békére késztetheti a világ szegényházainak felkelőit, a tárgyalások és az emberek életének javítására tett intézkedések lennének. Moszkva azonban mindeddig kizárta a kompromiszszum lehetőségét. Külföldi újságírók százai előtt Putyin aligha kockáztat meg vérfürdőt, így azt kell remélni, hogy a moszkvai dráma a politikai párbeszéd kezdetéhez vezet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.