Csatlakozás-előkészítő támogatással segíti az Európai Unió leendő közép- és kelet-európai tagjait abban, hogy a legfontosabb ágazatokban mielőbb felzárkózzanak a tagsághoz szükséges szintre, illetve bevezessék az uniós szabályokat és az uniós tagsághoz elengedhetetlen intézményes változtatásokat.
PHARE, SAPARD, ISPA
Az EU tagországai az unió keleti bővítése előtt szükséges intézkedések közül elsőként abban jutottak konszenzusra, hogyan segítsék a társult államokat a felkészülésben. A tagországok lényegében elfogadták az Európai Bizottság javaslatait e témában.
A csatlakozás előkészítésének segítésére három speciális pénzeszköz áll a kelet-európaiak rendelkezésére. Egyrészt az – eredetileg a lengyel és magyar rendszerváltást segítő – PHARE-program, amely immár kizárólag az előkészítést, azon belül is mindenekelőtt az intézményépítést és a terjedelmes EU-joganyag átvételének garantálását szolgálja. Másrészt a mezőgazdasági és területfejlesztési szükségletekre szolgáló pénzalap, amelyet SAPARD néven emlegetnek, illetve a főként környezetvédelmi és infrastrukturális beruházásokat támogató keret – ez ISPA néven ismert. A három pénzalap összesen évi 3,24 milliárd euró kerettel rendelkezik. Ennek mintegy fele a PHARE-ra, egymilliárd az ISPA-ra, félmilliárd a SAPARD-ra jut. A szétosztás arányát gazdasági kritériumok alapján határozták meg. Mindhárom előcsatlakozási keretet társfinanszírozásra fordítják, azaz olyan programokat támogatnak belőle, amelyek megvalósításához a tagjelölt állam is biztosít forrásokat. Az évi egymilliárd eurós infrastrukturális alapból a pályázó tervezetek pénzigényének általában 75 százalékát finanszírozhatják, 25 százalékot a csatlakozó államoknak maguknak kell állniuk. A PHARE esetében általában fele-fele a költségviselés aránya az EU és a tagjelölt között.
A csatlakozás-előkészítő EU-támogatás legfontosabb rendeltetése, hogy a szervezet az uniós fejlettségi szintnek legalább a minimumát elérő országokkal bővüljön. Az EU-nak nagyon nagy fejtörést okoz, hogyan tartsa meg a szegényebb tagállamok felzárkózásának mai ütemét, miközben még szegényebb államokkal is kiegészül. A csatlakozás-előkészítő támogatás révén a mai rés a bővítés idejére jócskán összébb szűkülhet. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.