Pattanásig feszült a helyzet Ukrajnában

Kijev/Brüsszel/Moszkva. A hivatalos bejelentés szerint Juscsenko vesztett az ukrán elnökválasztás vasárnapi, 2. fordulójában, mire az ellenzéki vezér százezres tömeget vitt az utcára. A hatalom megerősítette az elnöki hivatal, a kormány és a parlament védelmét. Nemzetközi megfigyelők szerint a választás most sem volt demokratikus.

Janukovics Kijevben százezer embert vitt az utcáraReuters-felvételViktor Juscsenko és az ellenzék más vezetői tegnap egységre szólították fel Ukrajnát a választási eredmény védelmében, miközben a szavazatok közel 100 százalékos feldolgozottsága alapján a központi választási biztottság adatai (CVK) szerint Viktor Janukovics kormányfő 3 százalékos fölénnyel vezet az ellenzék jelöltje előtt. A tegnap kora esti hivatalos részeredmények szerint a szavazatok 99,38 százalékának feldolgozása után Viktor Juscsenko 46,7 százaléknyi, Viktor Janukovics kormányfő pedig 49,42 százaléknyi szavazatot kapott.

A Kijev központjában összegyűlt, becslések szerint százezer párthíve előtt Juscsenko kijelentette: a nép akarata megtörhetetlen, a választók akarata szent. „Győzött az ukrán nép. Győztünk és pont” – jelentette ki az ellenzék elnökjelöltje a lelkes tömeg előtt. Felhívta a figyelmet arra, hogy az ellenzék szerint a központi választási bizottság – mint az első fordulóban is – a végeredmény kihirdetésének halogatását arra kívánja felhasználni, hogy meghamisítsa a választás végeredményét. Mint mondta, Donyeck megyében minden harmadik szavazókörben százszázalékosnál nagyobb volt a részvételi arány. A nagygyűlésen, amely a himnusz eléneklésével és az ukrán népért és Viktor Juscsenkóért, „a nép elnökéért” mondott imával kezdődött, Juscsenko szövetségese, Julija Timosenko országos sztrájkra szólította fel az ukránokat. Anatolij Kinah, az Ukrajnai Gyáriparosok és Vállalkozók Pártjának elnöke – Viktor Janukovics büntetett előéletére utalva – kijelentette: „nem engedhetünk a banditáknak, nehogy tönkretegyék a gyermekeink jövőjét”. Borisz Nyemcov, orosz liberális volt parlamenti képviselő hangsúlyozta: azért jött el Kijevbe, hogy ne mondják, egész Oroszország a büntetett előéletűeket támogatja.

Kijev mellett több más városban is voltak tömegmegmozdulások. A rendvédelmi erők tegnap a kora esti órákig nem avatkoztak be, de Leonyid Kucsma elnök szombati tévébeszédében leszögezte: Ukrajnában nem lesz forradalom.

Valamennyi EU-tagállam kormánya behívatja kijevi nagykövetét, és beszámolót kér az ukrajnai választásokról, amely megfigyelői vélemények szerint nem felelt meg a nemzetközi elvárásoknak – döntöttek tegnap az uniós külügyminiszterek Brüsszelben. Bernard Bot, az EU soros elnökségét betöltő Hollandia külügyminisztere – az unió súlyos aggodalmát tolmácsolva – bejelentette azt is, hogy az EU és az EBESZ közösen megtárgyalja, milyen további intézkedéseket hozzanak az ügyben. Bot az EU nevében visszafogottságra intette az ukrán hatóságokat, utalva arra, hogy az országban több helyen jelentős méretű tüntetőcsoportok gyülekeznek. Uniós források szerint megoldás lehetne a szavazatok újraszámlálása.

Richard Lugar amerikai szenátor kijelentette: összehangolt csalások történtek az ukrán elnökválasztás második fordulójában. Lugar, az amerikai szenátus befolyásos külügyi bizottságának republikánus párti elnöke az ukrán hatóságokat a visszaélések támogatásával vádolta meg. A szenátor a Fehér Ház megbízásából a helyszínen kísérte figyelemmel a 2. fordulót. „Az elnökválasztás második fordulója nem felelt meg az EBESZ-tagságból eredő számos kötelezettségnek és az Európa Tanács, illetve más európai szervezetek demokratikus választási normáinak” – állapították meg nemzetközi megfigyelők Kijevben közzétett előzetes jelentésükben. A dokumentumot az EBESZ, az ET, a NATO parlamenti közgyűlése és az Európai Parlament képviselőiből álló nemzetközi küldöttség adta ki. Bruce George, az EBESZ parlamenti közgyűlésének tiszteletbeli elnöke egyebek között a lakóhelyen kívüli szavazással való visszaéléseket bírálta, különösen azt, hogy a kék cédulákkal rendelkező szavazókat autóbuszokkal, szervezetten szállították egyik szavazókörből a másikba. Dorosz Krisztodulidész, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének ciprusi megfigyelője a szólás- és sajtószabadság fontosságát emelte ki a választási folyamat előkészítésében. A megfigyelők rámutattak, demokratikus szavazás esetén a felek elfogadják a központi választási szerv döntését, és felszólították az ukrán CVK-t, hogy valamennyi szavazókörben megszületett eredmény nyilvánossá tételével győzze meg a feleket arról, hogy demokratikus, átlátható és tisztességes volt a választás.

Borisz Grizlov orosz parlamenti elnök tegnap este már gratulált is a Kreml által pártolt Janukovicsnak a győzelemhez. Szerinte az egyes szavazókörökben tapasztalt szabálytalanságok együttesen sem adhatnak alapot arra, hogy a választási eredményeket jogszerűtlennek nyilvánítsák. (MTI, t, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?