Pánikot okozott az újabb erős földrengés

Jakarta/Banda Aceh/Bangkok. Erős földrengés rázta meg tegnap a december 26-i földrengés és cunami sújtotta indonéziai Szumátra szigetén lévő Banda Aceh város épületeit. Hatalmas pánik tört ki, a lakosok sikoltozva menekültek az utcára. Sérülésekről vagy károkról nem érkeztek jelentések.

Jakarta/Banda Aceh/Bangkok. Erős földrengés rázta meg tegnap a december 26-i földrengés és cunami sújtotta indonéziai Szumátra szigetén lévő Banda Aceh város épületeit. Hatalmas pánik tört ki, a lakosok sikoltozva menekültek az utcára. Sérülésekről vagy károkról nem érkeztek jelentések. Az amerikai földtani megfigyelő intézet (USGS) honlapja szerint a Szumátra északi részét megrázó földmozgás a Richter-skáka szerinti 6,2 erősségű, epicentruma pedig az Indiai-óceánban, Banda Acehtől mintegy 60 kilométerre volt. A két héttel ezelőtti katasztrófa százezernél több indonéziai áldozatának kétharmada Szumátra szigetén vesztette életét. Csak Banda Acehban, Aceh tartomány székhelyén negyvenezren haltak meg.

Csak amire szükség van

Colin Powell arra kérte a nemzetközi közösséget, igazítsa a szökőár sújtotta országoknak nyújtott segítséget azok szükségleteihez és ne feledkezzen meg más ínséges térségekről sem. „Meg kell győződnünk róla, hogy a szükségleteknek megfelelően nyújtunk segítséget és pénzügyi támogatást, és nem árasztjuk el ezeket a régiókat olyan pénzekkel és küldeményekkel, amelyekre ebben a szakaszban nincs feltétlenül szükség” – jelentette ki az amerikai külügyminiszter a CNN-nek. Az amerikai kormányzat 350 millió dolláros segélyt jelentett be, de eddig csak 50-60 milliónyit utaltak át – tette hozzá Powell.

Megkezdték az exhumálást

Nyolcszáz holttestet exhumáltak a szökőár sietve elhantolt áldozatai közül a thaiföldi Takuapában, hogy azonosításukkal a törvényszéki orvos szakértők eloszlassák azokat a kételyeket, miszerint nemcsak helyi vagy más ázsiai országból származó, de európai halottak is nyugszanak a város temetőjében. A vasárnap kiásott holttesteket a település egyik templomába szállítják, ahol a természeti katasztrófa áldozatait azonosító nemzetközi csoportok már napok óta végzik fáradságos munkájukat. Vizsgálataik után a szakemberek DNS-információkat tartalmazó mikrocsipeket ültetnek be a holttestekbe, amelyeket ezután hűtőtartályokban tárolnak tovább. A Bangkok Post úgy tudja, hogy két héttel az elemi csapás után Thaiföldön több mint 3200 tetemet tartanak mintegy száz hűtőtartályban.

Hónapokig tartó azonosítás

Azoknak a külföldieknek, akik úgy gondolják, hogy hozzátartozóik lehetnek az azonosítatlan halottak között, DNS-mintáikat saját országuk rendőrségére kell eljuttatniuk, amelyek azután továbbküldik az illetékes thaiföldi hatóságokhoz. Az azonosítási folyamat, amelyen több mint húsz ország szakértői dolgoznak, hetekig, de akár hónapokig is eltarthat, mivel az összes ismeretlen halott kilétét megpróbálják megállapítani, beleértve a helyieket is, és újra ellenőrzik a sebtében azonosítottak adatait is – közölték thaiföldi hivatalos források. A 2519 azonosítatlan áldozat közül 1974 a tengerparton fekvő Phangnga tartományban vesztette életét, ahol a szökőár porrá zúzta a Khao Lak-i strand külföldi turistákkal zsúfolt szállodáit, és még mindig nem tudni, hány halottat követelt egy több ezer lakosú, közeli halászfaluban.

Kilencszáz brit tűnt el

Csaknem 900 brit állampolgárról még nincs hír a dél-ázsiai szökőár-katasztrófa óta – mondta tegnap délután a brit kormányfő. Tony Blair a londoni alsóházban tett hivatalos nyilatkozatában közölte: az eddig egyértelműen azonosított brit halálos áldozatok száma 52, az eltűnteké 871. Szerinte az eltűnt britek közül több mint 400 nagy valószínűséggel életét vesztette a katasztrófában.

Újabb túlélőt találtak

A szökőár újabb túlélőjét mentette ki a tengerből egy teherhajó személyzete; az indonéziai férfi már két hete volt a nyílt vízen. A 22 éves Ari Arizalt december 26-án sodorta a tengerre a szökőár, amikor szumátrai otthonát elmosta a víz. A férfit egy, az Egyesült Arab Emírségekben bejegyzett hajó fedélzetére vették fel. A hajó személyzete nem közölt részleteket a túlélő megmeneküléséről. Ez a harmadik eset, hogy tengerből kimentett indonéziai túlélőt Malajziába vittek. December 30-án egy terhes asszonyt mentettek ki a vízből, aki egy pálmafába kapaszkodott öt napon keresztül az Indiai-óceánon. Bőre megégett a tűző napon, de magzata épségben maradt. A második túlélő nyolc napig hánykolódott a vízen, amíg egy japán teherhajó a fedélzetére vette, és Malajziába vitte. A hatóságok megengedték neki, hogy az országban maradjon és munkát vállaljon, mert a természeti katasztrófát követően semmije sem maradt.

Helikopterbaleset

Földhöz csapódott egy amerikai helikopter Szumátrán tegnap reggel. A balesetet mind a tíz utas túlélte. Az SH-60 Seahawk típusú gép segélyeket szállított a szökőár áldozatainak, amikor lezuhant, nem messze a Banda Aceh-i repülőtértől. Az amerikai hadsereg két órára beszüntette minden légi tevékenységét a térségben, ugyanakkor igyekezett megnyugtatni mindenkit, hogy a gépet nem lelőtték. Az amerikai haditengerészet légi szállító tevékenysége létfontosságú a katasztrófa sújtotta térségben. (MTI, t, o-o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?