Brüsszel/Jeruzsálem. Az Európai Unió szerint van remény a közel-keleti béke megteremtésére, annak ellenére, hogy az elmúlt napok – különösen a szombat és a vasárnap – voltak a legvéresebbek 2000 szeptembere óta. Ezt az EU elnöki tisztét betöltő Spanyolország külügyminisztere közölte tegnap.
Óvatos EU-optimizmus
Kelet-Jeruzsálemben tegnap egy amatőr fényképész lakásának ablakából lencsevégre kapta, amint az izraeli katonák őrizetbe veszik a terrorizmussal vádolt, 23 éves Mahmud Salahot. Az AFP-nek tíz palesztin is megerősítette: fél órával az őrizetbe vétel után az izraeliek kivégezték a palesztin fiatalembert.TASR/EPA-felvétel Josep Piqué azt mondta, bár a kialakult helyzet rendkívül súlyos, tapasztalni lehet a helyes irányba tett lépéseket is. Üdvözölte, hogy Ariel Saron izraeli kormányfő kilátásba helyezte a Jasszer Arafat palesztin elnök elleni blokád feloldását. Úgy tűnik Saron már nem ragaszkodik az izraeli–palesztin tárgyalások felújításával kapcsolatos korábbi előfeltételéhez, a hétnapos szigorú tűzszünethez sem. Piqué minderről az EU-külügyminisztereinek tegnapi tanácskozása alkalmából nyilatkozott, az értekezlet egyik fő témája éppen a közel-keleti helyzet volt. Hangsúlyozta: az EU folytatni kívánja a Közel-Kelettel kapcsolatos diplomáciai erőfeszítéseit. A korábban közvetítői szerepet is vállaló Joschka Fischer német külügyminiszter ugyancsak azt mondta, hogy új esélyt kaptak az izraeli–palesztin béketárgyalások.
Simon Peresz külügyminiszter tegnap az izraeli katonai rádióban a palesztin települések elleni izraeli légitámadások ellen foglalt állást. „A palesztinokkal folytatandó párbeszéd mellett vagyok, és le kell állítani a jó hírünkön súlyos foltokat ejtő bombázásokat” – mondta. A palesztin települések és menekülttáborok elleni izraeli támadásokkal kapcsolatban is fenntartásainak adott hangot: „Ha tőlem függne, óvakodnék attól, hogy ilyen támadásra utasítást adjak, s csak akkor döntenék így, ha csakugyan nem volna semmi egyéb lehetőség” – hangsúlyozta Peresz. Támogatta azt az elképzelést, hogy amerikai megfigyelők állomásozzanak a térségben.
Saron izraeli kormányfő a vasárnap esti kabinetülésen azt közölte, hogy kész a tűzszünetről tárgyalni a palesztinokkal, de nem állítja le a hadsereg offenzíváját a palesztin fegyveresek ellen. Saron arra is hajlandónak mutatkozott, hogy feloldja az Arafattal szembeni utazási tilalmat, mondván: a palesztin elnök teljesítette (Rehavam Zeévi izraeli idegenforgalmi miniszter feltételezett gyilkosainak letartóztatásával) az Izrael által megszabott feltételeket ahhoz, hogy elhagyhassa a ciszjordániai Rámalláhot. A blokád részleges feloldása már tegnap megtörtént, Arafat ezentúl szabadon mozoghat Gázában és Ciszjordániában.
Tegnap is folytatódtak az izraeli akciók, mindjárt a reggeli összecsapásokban öt palesztin vesztette életét. Az izraeliek hajnalban elfoglalták Kalkilija várost, behatoltak Deheise menekülttáborba is, ahol nagyszabású razzia keretében a tábor lakói közül mintegy 600 palesztint vettek őrizetbe. (TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.