Kanada nem eladó

Kanada k

A kanadaiak nem ijedtek meg az új amerikai elnöktől. Ha Donald Trump azt gondolta, hogy a magas vámokkal való fenyegetőzéssel ráveheti északi szomszédját, hogy az USA 51. állammá váljon, tévedett. Éppen az ellenkezője történt.

A szombati, Kanadában rendezett NBA- és NHL-meccseken a hazai szurkolók hangosan fütyültek, amikor az amerikai himnusz elhangzott. Az amerikai elnök nyomásgyakorlása és fenyegetőzése dühöt váltott ki, Trump viselkedését az országukkal szembeni tiszteletlenségnek tekintik. Így az Amerika-ellenes érzelmek és az amerikai áruk vásárlásának elutasítása gyorsan terjed Kanadában.

Még ha a Fehér Ház ténylegesen soha nem is vezeti be a vámokat, már csak ennek a gondolata is óriási károkat okozott. Mostantól minden kanadai exportőr alaposan meg fogja fontolni, hogy hová exportáljon, és megpróbálja minél jobban diverzifikálni külföldi üzleteit.

„Ha nem tudunk dél felé kereskedni, akkor jobban szét kell osztani a kereskedelmi partnereinket és a kockázatokat, és szüntessük meg a szükségtelen belső kereskedelmi akadályokat, hogy az áruk és szolgáltatások északra, keletre és nyugatra áramoljanak”

– mondta Candace Laing, a Kanadai Kereskedelmi Kamara elnöke.

A kialakult kapcsolat eddig tökéletesen működött. Az amerikai vállalatok évtizedek óta profitálnak az USA, Kanada és Mexikó közötti gazdasági szövetségből, amely magasan integrált ellátási láncokat hozott létre, amelyek kihasználják a ritka kombinációt: az amerikai innovációt, a kanadai nyersanyagvagyont és az olcsó mexikói munkaerőt.

Ezt az idillt, amelyet maga Trump hozott létre 2020-ban, az új elnök most meg akarja törni, és többet akar szerezni az USA-nak. Az új üzenet pedig az, hogy

„a szerződés csak egy darab papír, amelyet tetszés szerint el lehet tépni”

– reagált Mary Lovely, a Peterson Institute for International Economics munkatársa.

Ha Amerika bezárkózik önmagába, az végül az Egyesült Államok gazdasági lassulását fogja eredményezni. A világ többi része számára pedig azt fogja jelenteni, hogy közelebb kerül Kínához. Ha Trump valóban vámokat vet ki Kínára, Mexikóra és Kanadára, paradox módon azt éri el, hogy ezen országok érdekei közeledni fognak, s hamarosan az EU is csatlakozik hozzájuk.

Hihetetlenül hangzik, de Trump úgy döntött, sokkal erőteljesebben lép fel Amerika szövetségesei ellen, mint az ellenfeleivel szemben. Ennek valószínűleg az lesz a következménye, hogy ezeket a szövetségeseket közelebb fogja terelni Pekinghez. Néhány befolyásos európai poltikus fejében már az motoszkál: vajon most ki – az USA vagy Kína – jelenti a nagyobb fenyegetést? Két hónappal ezelőtt ez még egy teljesen abszurd felvetés lett volna.

A szerző a Trend gazdasági lap főszerkesztője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?