Ostort fonnak a túlköltekező tagállamokra

Brüsszel |

<p>A tegnap kora este kezdődött és késő éjszakába nyúló uniós csúcstalálkozón a felelőtlen költségvetési politikát folytató tagországok fegyelmezésének módja volt a legfontosabb téma. Úgy tűnt, nem fogadják el azt a francia-német közös javaslatot, amely megvonná a szavazati jogot a fegyelmezetlen országoktól.</p>

Ez azért is nehezen elképzelhető, mivel ehhez a Lisszaboni Szerződés megnyitására, azaz az összes tagország, vagyis a túlköltekezésre hajlamosak beleegyezésére is szükség lenne.

Szlovákia azt szerette volna, ha egy-egy ország túlköltekezése esetében automatikusan életbe lépnek bizonyos szankciók - erre kicsi az esély. Iveta Radičová kormányfő szerint azonban a kis előrelépéseket is értékelni kell. „Szigorúbb rezsimet szerettünk volna, automatikus szankciókkal, de elfogadjuk a kompromisszumot is annak érdekében, hogy egyáltalán létrejöjjön valamilyen megegyezés - jelentette ki közvetlenül a csúcstalálkozó kezdete előtt Radičová. - Mindig jobb egyet előre lépni, mint dolgavégezetlenül távozni.“ Szerinte ilyen megoldás lenne, ha a szankciók nem lépnének automatikusan életbe, de gyorsan kiszabná azokat az unió, és súlyos pénzügyi intézkedésekkel járna. „Számunkra az a legfontosabb, hogy létrejöjjön egy állandó válságmenedzsment, és a felelőtlen országok irányított csődje is szerepeljen a csomagban, hogy ezzel megakadályozzuk az államok erőn feletti költekezését. Meg kell határozni a bankszektor felelősségét is, hogy ne ismétlődhessen meg a válság“ -magyarázta a miniszterelnök.
A harmadik feltétel a nyugdíjreformok figyelembe vétele. „Azt akarjuk, hogy azon országok esetében, ahol működik a második nyugdíjpillér, ennek költségeit vegyék figyelembe az esetleges szankciókról való döntés során“ - mondta Radičová.
A csúcstalálkozó kezdete előtt éppen erről egyeztettek a visegrádi országok, amit az tett szükségessé, hogy módosult a magyar álláspont. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ugyanis egyetért abban, hogy a nyugdíjreform költségeit figyelembe kellene venni az államháztartási hiány miatti szankciók meghatározásakor, korábban ezt a törekvést a magyar kormány is támogatta. Az Orbánkabinet jelenlegi lépései azonban éppen a korábban megvalósított, részleges magyar nyugdíjreform megszüntetésére irányulnak. „Nehéz tárgyalásokra számítok“ -mondta Radičová a megbeszélések előtt.
A szlovák delegáció nem vetette fel a határon túli magyarok magyarországi szavazati jogának kérdését, amit a napokban nyitott mega Fidesz egyik képviselője. „Ez nem témája a mostani megbeszéléseknek“ - mondta lapunknak a kormányfő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?