Oroszországtól függ az ISS jövője

Houston/Jeruzsálem/Moszkva. Azonosították Ilan Ramon izraeli űrhajós földi maradványait. A Columbia űrrepülőgép múlt szombati szerencsétlenségében elhunyt asztronauta holttestét a jövő héten helyezik végső nyugalomra Izraelben.

Houston/Jeruzsálem/Moszkva. Azonosították Ilan Ramon izraeli űrhajós földi maradványait. A Columbia űrrepülőgép múlt szombati szerencsétlenségében elhunyt asztronauta holttestét a jövő héten helyezik végső nyugalomra Izraelben. Az izraeli rádió tegnap jelentette: a védelmi tárcát az USA-ból tájékoztatták, hogy a kutatócsoportok az űrhajósok megtalált földi maradványai között egyértelműen azonosították Ilan Ramon holttestének egyes részeit.

Igor Ivanov orosz külügyminiszter szerint mindent el kell követni annak érdekében, hogy a Columbia tragédiája ellenére folytatódjanak a Nemzetközi Űrállomás programjai. Ivanov úgy vélte, nemzetközi összefogással megoldhatóak azok a problémák, amelyek a világ űrkutatását ért tragédiával összefüggésben álltak elő. Az orosz űrkutatási szakértők egyetértenek abban, hogy a Columbia katasztrófája után elsősorban Oroszországtól függ a 16 ország összefogásával épülő ISS jövője. Az orosz űrkutatási hivatal elképzelhetőnek tartja, hogy Bajkonurból orosz Szojuz űrhajón küldik az űrállomásra az ISS hetedik, jelenleg Houstonban tartózkodó legénységét. Annyi bizonyos, hogy a két amerikai és egy orosz asztronautából álló legénység nem indul el márciusban az amerikai Atlantis fedélzetén, de orosz vélemények szerint leghamarabb áprilisban megvalósítható a küldetés. Szergej Gorbunov szóvivő szkeptikusan nyilatkozott azokról az amerikai bejelentésekről, hogy az USA 7-8 éven belül új típusú űrhajót épít. Ezek váltanák ki az orosz Szojuz űrhajókat az ISS-programokban. Az orosz szakértők szerint az új konstrukció elkészülése 10-15 évbe is beletelhet, különösen, hogy a NASA-nak még makettje sincs a leendő űrhajóról.

Egyébként kedden rendben kikötött az ISS-n a Progressz M-47-es jelzésű orosz teherűrhajó, amely vizet, üzemanyagot, tudományos berendezéseket, postát és kísérleti eszközöket szállított a Föld körül keringő bázisra. A pilóta nélküli, automata üzemmódban működő Progressz egy Szojuz-U hordozórakétán két napja indult a kazahsztáni Bajkonurból. 2,5 tonnányi hasznos terhét az űrállomáson tartózkodó három – két amerikai és egy orosz – űrhajós tegnap rakodta át.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?