Oroszország és Kína felé nyitna a Fülöp-szigeteki elnök

Manila |

<p>Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök bejelentette, hogy Oroszországba és Kínába látogat, kialakítandó az ország új, &quot;független külpolitikáját és szövetségesi viszonyt&quot; két olyan nagyhatalommal, amely már régóta vetélytársa az Egyesült Államoknak.</p>

Kijelentette, hogy hazája olyan messze jutott a volt gyarmattartójával, az Egyesült Államokkal fenntartott viszonyának megváltoztatásában, hogy onnan már "nincs visszaút", és ezért más országokkal akarja megerősíteni a viszonyát.

Azt, hogy Pekingbe ellátogat, már a múlt héten közölte. Kína és a Fülöp-szigetek viszonya még mindig fagyos a dél-kínai-tengeri területi vita miatt, amelyben a hágai Állandó Választottbíróság júliusban Manila javára döntött. Peking nem ismeri el sem a testületet, sem a döntést. 

A moszkvai úttal kapcsolatban Duterte azt mondta: Vlagyimir Putyin orosz elnök már várja őt. 

"Nem akarom megszakítani a kapcsolatot az Egyesült Államokkal, de szövetségesi viszonyt akarunk Kínával" és Oroszországgal - mondta újságíróknak, hozzátéve, hogy "fel akarja nyitni a másik oldalon is az ideológiai sorompót".

A Fülöp-szigetek pekingi nagykövetségének keddi közleménye szerint azonban lemondták Duterte különleges követének útját a kínai fővárosba. Duterte a 88 éves Fidel Ramost (aki 1992 és 1998 között a Fülöp-szigetek elnöke volt) bízta meg a zilált kapcsolatok és a párbeszéd helyreállításával a két ország között. Ramos egyik névtelenül nyilatkozó tanácsadója ugyanakkor elmondta: a különleges követ "a megfelelő időben" fog Pekingbe látogatni.

Az ügyre rálátással bíró egyik forrás szerint az út lemondásának hátterében az áll, hogy az ütközött volna Duterte programjával, ugyanis a Fülöp-szigeteki elnököt szerdán Vietnamban várják hivatalos látogatásra. Az elnök egy sor ázsiai országba készül ellátogatni, most ennek szervezése zajlik - fűzte hozzá a forrás.

Duterte beszédében nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy a Standard and Poor's hitelminősítő intézet a múlt héten kifejezte aggályát a Fülöp-szigeteki gazdaság kilátásai miatt, és közölte, hogy országa várja a külföldi befektetőket. 

Nyilatkozatára reagálva az amerikai külügyminisztérium szóvivője hétfő este azt mondta: az amerikai és a Fülöp-szigeteki kormány együttműködése továbbra is szoros, és Washington "nem vette észre", hogy Manila bármilyen szempontból változtatott volna ezen, bár hozzátette, hogy figyelmét nem kerülik el Duterte mondatai. "A Fülöp-szigetek egy szuverén ország, eszünk ágában sincs visszatartani attól, hogy a szóban forgó államok közül bármelyikkel szoros kapcsolatra törekedjen, ez nem megy az Egyesült Államokkal fenntartott viszonya kárára" - mondta Mark Toner.

Dutertének a trágárságig is elmenő Amerika-ellenes támadásai mostanra csaknem mindennapossá váltak, ami a nemzetközi közösségben egyszerre vált ki derültséget és aggodalmat - írják kommentárjukban a nemzetközi hírügynökségek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?