Orosz rendezési javaslat

Peking/Moszkva/Phenjan. Az USA szeretné rövidesen a Biztonsági Tanácsban megvitatni az észak-koreai nukleáris program ügyét – jelezte tegnap Pekingben John Bolton, leszerelési és nemzetközi biztonsági kérdésekkel foglalkozó amerikai külügyi államtitkár.

Peking/Moszkva/Phenjan. Az USA szeretné rövidesen a Biztonsági Tanácsban megvitatni az észak-koreai nukleáris program ügyét – jelezte tegnap Pekingben John Bolton, leszerelési és nemzetközi biztonsági kérdésekkel foglalkozó amerikai külügyi államtitkár. Pontosan ugyanezt mondta Jacques Chirac francia elnök is a Le Figaróban tegnap megjelent interjújában. Bolton pekingi sajtóértekezleténkijelentette: a BT-nek nem kellene rögtön szankciókat elrendelnie, de felszólíthatná Észak-Koreát az atomsorompó-egyezmény felmondásának viszszavonására, nukleáris programjának újbóli befagyasztására és urándúsítási programjának ellenőrizhető módon való beszüntetésére. Pekingi tárgyalásaira utalva Bolton azt mondta: nem tapasztalt lényeges ellenállást azzal szemben, hogy a BT foglalkozzon a kérdéssel. Diplomaták szerint azonban Kína, hasonlóan Oroszországhoz, azon a nézeten van, hogy még túl korai a BT elé vinni az ügyet és több időt kellene hagyni a diplomáciának. A politikus megerősítette Washington készségét a Phenjannal való párbeszédre: „Készek vagyunk megvitatni Észak-Koreával, hogy mit kell tennie kötelezettségei teljesítéséhez. Azonban nem vagyunk hajlandók úgy tárgyalni, hogy azzal a rossz magatartást jutalmazzuk.” Bolton szerint az USA és Kína „tökéletesen egyetért” abban, hogy elfogadhatatlan, ha Észak-Korea atomfegyverekre tesz szert. Phenjanhoz fűződő jó kapcsolatai miatt Peking fontos szerepet játszhat e téren – mondta.

Kim Dzsong Il észak-koreai vezető tegnap fogadta Alekszandr Loszjukov orosz külügyminiszter-helyettest, Vlagyimir Putyin orosz elnök különmegbízottját, aki rendezési tervet vitt magával Moszkvából az észak-koreai fővárosba a kelet-ázsiai kommunista állam nukleáris programja kapcsán kialakult észak-koreai–amerikai feszültség feloldására. Orosz tömegtájékoztató eszközök hírei szerint valószínű, hogy Kim nagyon gyorsan válaszol Moszkva javaslatára. Az orosz terv gerince az az elképzelés, hogy Észak-Korea lemondana atomfegyverek kifejlesztéséről és birtoklásáról, cserébe pedig biztonsági garanciákat és gazdasági segélyeket kapna. Moszkvának még a szovjet időkből meglehetősen jó kapcsolatai maradtak Észak-Koreával. Noha az utóbbi évtizedben meglazultak e kapcsolatok, Oroszországnak még mindig van befolyása Phenjanban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?