Orbánék vidékre költöztetnének néhány minisztériumot

ÖSSZEFOGLALÓBudapest. Ha megfelelő körülményeket sikerül kialakítani, Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) vezetője nem ellenzi Emmi-államtitkárságok Miskolcra költöztetését; a tárca vezetője erről tegnap az m1 műsorában beszélt.

ÖSSZEFOGLALÓ

Budapest. Ha megfelelő körülményeket sikerül kialakítani, Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) vezetője nem ellenzi Emmi-államtitkárságok Miskolcra költöztetését; a tárca vezetője erről tegnap az m1 műsorában beszélt. Mint elmondta, örül, hogy megkezdődött a minisztériumok elhelyezéséért a „casting”. Hozzátette, már az előző ciklusban is Miskolcon szerette volna elhelyezni az EMMI cigányügyi államtitkárságát, ami akkor nem sikerült. Ám nem szabad elfelejteni, hogy a tárcánál 1600 ember dolgozik, aki Budapesthez kötődik – tette hozzá.

Az Orbán-kormány az önkormányzati választások előtt erős gesztust tett a főváros ellenében a vidéknek, Debrecen, Székesfehérvár és Kecskemét (és talán Miskolc is) pedig láthatóan tárt karokkal várja az oda költöző minisztériumokat és a vidékfejlesztési államtitkárságot. Ha megvalósítják, ez a minisztériumi apparátus egy részének lefejezésére is jó lesz, nem mindenki fogja ugyanis vállalni az ingázást vagy a költözést. Bár sok minden megoldható e-mailben vagy videokonferenciával, a minisztériumi munkához hozzátartozik a személyes jelenlét és egyeztetés, emiatt többet kell majd utazni. Székesfehérvárra (itt lenne a honvédelmi tárca) szinte negyedóránként indulnak vonatok Budapestről, de a debreceni földművelésügyi minisztérium már több mint két óra vonattal, Kecskemét pedig 90 km-re van a fővárostól (itt a Miniszterelnökséghez tartozó vidékfejlesztési államtitkárság rendezkedne be).

A hivatalos indoklás szerint csökkenteni kell a Budapest-központúságot, éppen ezért szükség van a közigazgatás decentralizációjára. Nem hagyható figyelmen kívül a terv politikai üzenete sem: egy-egy minisztérium költöztetése jelentősen felértékeli a kiválasztott városokat, és a régióban élőknek is több munkalehetőséget ad. Megélénkülhet az ingatlanpiac, nő a fogyasztás és több befektető is megnyerhető.

A Népszabadság szerint több tízmilliárd forintba kerül és nagyjából 1200 családot érint a minisztériumok vidékre telepítése. A honvédelmi tárcánál valamivel több mint 500 fő dolgozik, a korábbi Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban 700-an dolgoztak, ezen belül a vidékfejlesztési területen alig 50 embert foglalkoztattak. Magyarországon alacsony a dolgozók mobilitása, ami a lakástulajdonhoz való ragaszkodás, és a drága vagy nem minőségi bérlakások miatt alakult így. Ha az irodák működését segítő dolgozók (titkárnők, bérszámfejtők, karbantartók) nem költöznek vidékre, ők viszonylag könnyen pótolhatók helyben. Sokkal nehezebben cserélhetők viszont az igazi szakemberek. Félő, hogy épp a szakmailag meghatározó munkatársak hagyják el emiatt a tárcákat. Ők ugyanis könnyebben találnak maguknak másik állást Budapesten. (MTI, Index, Népszab.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?