<p>Hatvanhat évre emelték a nyugdíjkorhatárt, miközben már minden ötödik olasz hatvanöt évnél idősebb: az olasz sajtó az idősek munkavégzési képességét és életminőségét firtatta.</p>
Olaszország a dolgozó öregek országa lett
Az öregek országának számít Itália még akkor is, ha nem régen a 75 éves Silvio Berlusconit fiatalabb miniszterelnökre, a 68 éves Mario Montira cserélte.
Az Istat központi statisztikai hivatal adatai szerint a lakosság egyötöde 65 év feletti és a hatvan milliós lakosság hat százaléka nyolcvannál is idősebb. Ezzel Olaszország, Németország mögött, a második legöregebb európai országgá vált. 2010-ben Itáliában 562 ezer gyermek született, ennnél alacsonyabb népességnövekedés csak 2006-ban volt. A világra jött gyerekek között 484 ezer volt az olasz, ez viszont 1995 óta a legalacsonyabb adat.
2012 az aktív öregedés éve lesz - emlékeztetett az olasz sajtó hangsúlyozva, hogy az itáliai felnőttek felének nincsen számítógépe éppen magas életkora miatt. Az újságok példaként említették a padovai egyetemet is, ahol minden ötödik professzor nyugdíj előtt áll. Ezzel egy időben az olasz kormány 2012 január elsejétől 66 évre emeli a férfiak nyugdíjkorhatárát 42 év járulékfizetéssel, melyet a nők 2018-ra érnek el.
Mekkora egy majdnem hetvenéves dolgozó valós teljesítménye azontúl, hogy megtakarítást hoz az államkasszának? - kérdezte Gianpiero Dalla Zuanna, demográfia és statisztika professzor a Corriere della Sera napilapban.
"A munkavégzési idő hosszabbítása megnehezíti az időskori életet és a hatékonyság csökkenéséhez vezethet"- írta Dalla Zuanna. A legutóbbi utóbbi harminc év alatt az olasz férfiak átlagos várható élettartama hetvenről hetvenkilenc évre emelkedett, a nőké hetvenhétről nyolcvannégyre. Ugyanennyivel nőtt az olasz idősek fizikai és mentális jóléte, de "nehéz elképzelni egy hetvenéves tanítót a katedrán vagy hetvenéves munkást a futószalag mellett". Szociológusok szerint megoldás a fokozatos munkateher csökkentés, a hatvanöt év felettiek részidős foglalkoztatása lehet, még ha kevesebb fizetésért is. Máskülönben a nyugdíjkor emelése az aktív munka és az öregkor közötti átmeneti korszakot kitörli az emberek életéből.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.