<p>Tunéziában elrendelték Kadhafi vagyonának zárolását - jelentette be szerda este Tuniszban az ország miniszterelnöke.</p>
Obama titkos akciókat engedélyezett Líbiában
Bedzsi Kaid esz-Szebszi, a tunéziai ideiglenes kormány feje ezzel összefüggésben azt hangsúlyozta, hogy "ez a legkevesebb, amit megtehetünk" Líbiáért. A kormány számára nem okozott problémát e szankció elfogadása - mondta a kormányfő a tunéziai tv-csatornáknak nyilatkozva.
A tuniszi döntés komoly következményekkel járhat Moammer el-Kadhafi líbiai vezető rezsimjére nézve, ugyanis az utóbbi években komoly líbiai tőke áramlott az országba, elsősorban szállodák, benzinkutak és olajterminálok építésére.
A nyugati országok - az Egyesült Államok és az Európai Unió - már korábban döntöttek a Kadhafi család vagyonának befagyasztásáról. Tunéziai kormányforrások szerint a tuniszi kormány még a múlt héten döntött a Kadhafi-féle vagyon zárolásáról.
Hivatalos londoni források rendkívül komoly áttörésként értékelték, hogy a líbiai rezsim egyik bennfentese, Musza Kusza külügyminiszter Nagy-Britanniába szökött.
A csütörtöki brit sajtó a líbiai politikus dezertálását összefüggésbe hozza azzal a néhány órával korábbi bejelentéssel, hogy a brit kormány kiutasítja Líbia londoni nagykövetségének több diplomatáját.
Musza Kusza szerdán késő este érkezett a Londontól délnyugatra fekvő Farnborough repülőterére Tuniszból.
Farnborough-t szinte kizárólag vállalati és magánrepülőgépek használják, menetrendszerű forgalma elenyésző. Itt tartják kétévente a világ egyik legjelentősebb polgári légi ipari kiállítását is.
Az a tény, hogy Musza Kusza ide érkezett, bizonyossá teszi, hogy nem kereskedelmi repülőjáratot vett igénybe, és útját előre megszervezték.
A brit külügyminisztérium csütörtök hajnalban hivatalos közleményben erősítette meg, hogy Kusza Nagy-Britanniába érkezett, és azt közölte a brit kormánnyal, hogy le akar mondani tisztségéről.
A külügyminisztériumi közlemény szerint Musza Kusza Kadhafi líbiai vezető kormányának egyik legmagasabb rangú tagja volt, és a feladatai közé tartozott a rezsim nemzetközi képviselete, ám "ezt a tevékenységét a továbbiakban nem hajlandó folytatni".
A brit külügyminisztérium a nyilatkozatban közölte: arra bíztatja Kadhafi környezetének többi tagját is, hogy fordítsanak hátat Kadhafinak, és dolgozzanak Líbia jobb jövője érdekében, lehetővé téve a politikai átmenetet és olyan valós reformok végrehajtását, amelyek megfelelnek a líbiai nép törekvéseinek.
A csütörtöki The Times értesülése szerint Musza Kuszát érkezése után azonnal kihallgatta a brit hírszerzés. A lap egyik magas rangú kormányforrása "élő információs kincsestárnak" nevezte a volt líbiai külügyminisztert. "El lehet képzelni, mennyi mindent tud ez az ember mindenről" - idézte forrását a The Times.
A lap szerint a Downing Street "a Kadhafi elleni hadjárat hatalmas áttöréseként" értékeli a rezsim egyik vezető tagjának dezertálását.
A BBC hírmagyarázója csütörtök hajnali kommentárjában kiemelte, hogy Musza Kusza 1994-től 2009-ig a líbiai titkosszolgálat vezetője volt, és alapvető szerepet játszott a Londonnal és Washingtonnal folytatott tárgyalásokban, amelyek eredményeként Kadhafi feladta a tömegpusztító fegyverek kifejlesztését célzó programját.
A BBC szerint Musza Kuszának bennfentes kapcsolatai voltak a brit hírszerzéssel (MI6), és "pontosan tudta, kit kell felhívnia" Londonban dezertálásának előkészítésére.
A brit hatóságok nem fedték fel, hogy a volt líbiai külügyminiszter hol tartózkodik, csak annyit közöltek, hogy Musza Kusza "jó körülmények között van".
A csütörtöki The Daily Telegraph értesülése szerint a líbiai vezetés egykori magas rangú tagját fegyveres védelem alatt tartják, de ezt hivatalosan nem erősítették meg.
Willaim Hague brit külügyminiszter szerda délután a brit parlament alsóházában tartott tájékoztatót a Líbiával kapcsolatos fejleményekről, és közölte: Líbia londoni nagykövetségének öt diplomatáját kiutasítják, köztük a képviselet katonai attaséját. Hague szerint a brit kormány úgy ítéli meg, hogy biztonsági kockázatot jelentene, ha e személyek Nagy-Britanniában maradnának.
A külügyminiszter a lépésről további részleteket nem említett, csak annyit mondott, hogy a brit kormány e döntéssel is a Kadhafi-rezsim viselkedésével kapcsolatos "súlyos aggodalmait" kívánja hangsúlyozni.
A Telegraph szerint ugyanakkor a kiutasításokban szerepe lehetett annak, hogy a brit kormány szerint a Kadhafihoz hű diplomaták veszélyt jelenthetnének volt főnökükre.
A BBC szerint nyilvánvaló, hogy Musza Kusza szökésének megszervezéséről a brit és az amerikai titkosszolgálatok már jóval korábban megkezdték az egyeztetéseket.
A líbiai főváros felett átrepülő harci gépek zaja és robbanások is hallatszottak Tripoli délkeleti külvárosaiból az AFP francia hírügynökséget a városból tájékoztató szemtanú szerint.
A helyszíni beszámoló szerint Tripoli déli és délkeleti része felett repültek át a gépek, a robbanások pedig a Szalaheddin negyedben voltak, ahol egy katonai létesítmény lehetett a célpont.
A Jana hivatalos líbiai hírügynökség később azt állította, hogy "a gyarmatosító keresztes agresszorok" - a nemzetközi koalíciós erőket minősítik így a Kadhafi-hívek - polgári célpontokat támadtak a fővárosban az éjszakai bombázás során. A Jana azzal fenyegetőzött, hogy a líbiaiak elleni minden egyes bombáért és rakétáért megfizet majd a katari kormány és az emírségek vezetése, az a két arab ország, amely részt vesz a nemzetközi koalíciós erőkben.
Barack Obama amerikai aláírt egy titkos utasítást, amely engedélyezi, hogy a washingtoni kormány fedett támogatást nyújtson a líbiai felkelőknek - jelentették be szerdán Washingtonban névtelenséget kérő hivatalos források.
Az utasítás az elnök valamikor az elmúlt két-három hétben írta alá. A legvalószínűbb érintett, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a Fehér Ház nem kívánta kommentálni az értesülést.
A titkosszolgálati műveletekről jóváhagyásáról szóló információ olyan helyzetben látott napvilágot, amikor Obama elnök nyíltan arról beszél, hogy "nem zárja ki" a líbiai felkelők felfegyverzését. Igaz, Washingtonban az elmúlt napokban többen is óvatosságra intettek a lépéssel kapcsoltban, mert a nyugati szakszolgálatoknak még nem sikerült hitelt érdemlően megállapítaniuk, hogy valójában milyen csoportok is harcolnak a Kadhafi-ellenes erők soraiban.
Az elnök kedden amerikai televízióknak nyilatkozva kijelentette: a végső cél az, hogy a nyomásgyakorlás különböző eszközeivel lemondásra kényszerítsék Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőt.
A líbiai helyzet értékelő amerikai megfigyelők szerint sem a kormányerők, sem a lázadók - akik nehézfegyvereket kértek Washingtontól - nem tudnak áttörést elérni. Szakértők szerint az elnöki utasítást, amely széleskörű felhatalmazást jelenthet a CIA számára - beleértve a fegyverszállítást is - még egy végleges engedélynek is követnie kell.
2009-ben Obama hasonló formában bízta meg a CIA-t, hogy folytasson terrorelhárító műveleteket Jemenben. A Fehér Ház akkor sem erősítette meg az elnöki jóváhagyást.
A The New York Times értesülése szerint egyébként a Líbiában bevetett titkos ügynökök feladata egyebek között a légi csapások célpontjainak kijelölése volt. A lap tudni véli, hogy az országban több tucatnyi brit kommandós, valamint az MI6 hírszerző szolgálat több ügynöke is jelen van.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.