Az Európai Unióban (EU) nincsenek a büntetés-végrehajtásra vonatkozó kötelező jogi normák, a börtönök kialakítására csupán ajánlásokat fogalmaztak meg. Ilyen például az 1987-ben kiadott európai börtönszabályzat: ez tartalmazza azt, hogy egy elítéltnek legalább négy négyzetméternyi zárkaterületet kell biztosítani.
Nyomorognak a hazai börtönök lakói
Szlovákiában ezt egyelőre nem sikerült teljesíteni, jelenleg egy rab három–három és fél négyzetméter helyet kaphat. „Ha kötelezőnek vennénk az EU ajánlásait, három új börtönt kellene építeni” – jelentette ki a napokban Daniel Lipšic igazságügyi miniszter. Leszögezte: a szeptembertől érvényes jogszabály miatt – amelybe már belefoglalták a „háromszor és elég” elvet – sokkal több helyre lesz szükség a börtönökben, mint eddig. Nem titok azonban, hogy a kapacitás már most sem elegendő. A lipótvári börtön igazgatója, Milan Gavorník hangsúlyozta: a fegyintézetben átadásra váró, felújított épületben már az uniós ajánlásoknak megfelelően alakították ki a belső területet: az elítéltek például rádiót és televíziót, „barátságosabb” mellékhelyiségeket kapnak, nem is beszélve a különböző sportolási lehetőségekről.
A nyugat-európai büntetés-végrehajtási rendszert természetesen öszsze sem lehet hasonlítani a miénkkel. Az EU-ban például vannak magáncégek által üzemeltetett börtönök, vagy olyan intézmények, amelyeket egyáltalán nem lehet börtönnek nevezni, legfeljebb lakóparknak, ahol az elítéltek sem „rabok”, hanem „bentlakók”. A szabadságukat természetesen korlátozzák, nem fogadhatnak látogatót, ám igaz, hogy ritkán, de hazamehetnek a családjukhoz. ĺgy a kisebb súlyú bűncselekmények elkövetőire nem kerül társadalmi bélyeg, gazdasági szemszögből kevesebb produktív ember megy veszendőbe. Komolyan foglalkoznak azzal a gondolattal, hogy az először büntetett, jó magaviseletű elítéltek a szabadulásuk előtti utolsó hónapokban csupán dolgozni és aludni járnának a fegyintézetbe.
Az EU kínosan ügyel az emberi jogok védelmére. Ez az ottani börtönökben is érezteti a hatását. Alapvető emberi jog például, hogy valaki dohányzik, és ugyanolyan emberi jog, hogy ezt a másik ember ne tűrje. Lipótváron az elítélteket annak alapján sorolják be a különböző cellákba, hogy az illető cigarettázik-e, a dohányosok számára ugyanis külön helyiségeket rendeznek be. Azzal is sikeresen kísérleteznek Szlovákiában, hogy a kábítószer-élvezők egy cellába kerüljenek, velük külön pszichiáter foglalkozik. Bár jelenleg a szlovákiai börtönök megközelítik az uniós ajánlásokban foglaltakat, látható, hogy szükség lesz a büntetés-végrehajtási rendszer alapos megváltoztatására, ezt egyébként a Dzurinda-kormány is tervezi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.