Iszlámábád/Washington. Nagy erejű pokolgép robbant a tegnapra virradó éjszaka a pakisztáni Pandzsáb államban, Bhakkar városban a síita muzulmánok egyik mecsetének közelében. A robbanás következtében 12-en vesztették életüket, több mint kéttucatnyian pedig megsebesültek.
Nők és gyerekek az áldozatok
Az embertelen merénylet miatti tegnapi síita megmozdulás kormányellenes tüntetésbe csapott átReuters-felvételIszlámábád/Washington. Nagy erejű pokolgép robbant a tegnapra virradó éjszaka a pakisztáni Pandzsáb államban, Bhakkar városban a síita muzulmánok egyik mecsetének közelében. A robbanás következtében 12-en vesztették életüket, több mint kéttucatnyian pedig megsebesültek. Az áldozatok valamennyien nők vagy gyermekek voltak. A mecsetben és környékén mintegy tízezer síita muzulmán gyűlt össze. Pakisztán minden tájáról azért utaztak Bhakkarba ilyen soan, hogy megemlékezzenek a síiták legszentebb ünnepéről, az Asuráról. (Az ünnep lényege a mártírhalált halt Huszein imámról, Mohamed próféta unokájáról való megemlékezés. Huszeint 72 rokonával, illetve követőjével együtt a keresztény időszámítás szerint 680-ban a jelenleg iraki területen lévő Kerbalánál, nem messze az Eufrátesz-folyótól vívott csatában ölték meg Jazid kalifa katonái. Lényegében ezzel vált ketté az iszlám vallás két nagy ágra, a síita és a szunnita hitre.) A robbanószerkezetet a nőknek és gyermekeknek fenntartott sátrak közvetlen közelében rejtették el a tettesek, így az áldozatok túlnyomó többsége asszony. A rendőrség azt gyanítja, hogy vallási indíttatású merénylet történt, de egyelőre senkit nem vettek őrizetbe. A robbantásért még egyetlen szervezet sem vállalta a felelősséget. Pakisztán 140 milliós lakosságának túlnyomó többsége a szunnita hitet követi, a síiták aránya mindössze 15 százalék.
Az USA megállapodott Pakisztánnal, hogy amerikai katonák is részt vesznek az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet pakisztáni területre szökött tagjainak felkutatásában és elfogásában. Az amerikai kormány névtelenül nyilatkozó illetékesei azt mondták: nem tudják, hogy elkezdődött-e már az egyezség által lehetővé tett művelet, tevékenykednek-e már amerikai katonák Pakisztánban ilyen feladattal. Washington feltételezi, hogy az al-Kaida számos fegyverese bújt meg Pakisztán északnyugati részén. Arról a nehezen ellenőrizhető, hegyvidéki területről van szó, amelyet felfegyverzett állattartó törzsek laknak. E törzsek – többnyire pastuk – nyájaikat, csordáikat terelve gyakran átkelnek a pakisztáni– afgán határon, minden hivatalos eljárás és okmányok nélkül. Az elhúzódó afganisztáni háborúkban és polgárháborúkban a mindenkori vesztesek rendre ebbe az állami ellenőrzéstől nagyrészt mentes térségbe menekülnek. A tisztségviselők elismerték, hogy az amerikai katonák pakisztáni bevetése számottevő kockázattal jár. Az amerikai katonák számára életveszéllyel, Pervez Musarraf pakisztáni elnök számára pedig súlyos politikai kockázattal. A pakisztáni közvélemény nagy része felháborodással fogadta, hogy az államfő Washington oldalára állt az afganisztáni fanatikus szunnita muzulmán tálibok rendszere elleni harcban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.