Az Európai Unióban a kábítószer elleni küzdelem az egyes országok nemzeti hatáskörébe tartozik: habár létezik egy európai akcióterv is ezen a területen, de ennek nincs jogilag kötelező ereje.
Nincs közös harc a drog ellen
A szakértők már régóta sürgetik, hogy közös, globális és kötelező erejű, megfelelő pénzforrásokkal ellátott intézkedési tervet dolgozzanak ki a kábítószer terjedése elleni küzdelemre, de egyelőre inkább a nemzeti keretek között végrehajtott, szétforgácsolt akciók a jellemzőek. Alain Lamassoure francia európa parlamenti képviselő nemrégiben több társával együtt javaslatot nyújtott be az EU alkotmányának kidolgozásával megbízott konvent elé, hogy a közös fellépés szükségessége kerüljön be az alapokmányba, miközben megőriznék az egyes államok fennhatóságát is – ám ez végül nem került be a tervezetbe, s kérdés, hogy orvosolható-e mindez az alkotmányról döntő, októberben megnyíló kormányközi konferencián.
Az azonban mindenképpen az eredmények közé sorolható, hogy az elmúlt években megkezdődött a kábítószerkérdéssel kapcsolatos nemzeti politikák harmonizálása. Az EU-tagok ma már mind nagyobb erőfeszítéseket tesznek a kereslet visszafogására: azaz egyre fontosabb a megelőzés, szemben a korábbi évtizedek pusztán a büntetésre építő drogpolitikájával. Hollandiában már régóta liberalizálták egyes könnyű drogok, mint például a vadkender (cannabis) forgalmát, s ez ott bevált – úgyhogy immár az olyan dél-európai országok, mint Spanyolország, Portugália és Olaszország is fontolgatják a cannabis-fogyasztás tiltásának enyhítését.
Az Európai Unió tagországaiban egyébként a cannabis a leggyakrabban előforduló drogfajta, s fogyasztása jelentősen nőtt is a kilencvenes években. Ugyanakkor az is tény, hogy fogyasztása inkább alkalmi jellegű, nem okoz olyan tartós függést, mint a kokain, vagy éppen a heroin. A Le Monde című francia napilap beszámolója szerint a második helyet az EU-ban az amfetamin és az ecstasy-tabletták foglalják el, a kokain pedig a harmadik helyen szerepel a leginkább fogyasztott drogok listáján. Egyébként az a jellemző, hogy a kábítószer-élvezők többféle drogot fogyasztanak egymás mellett: a cannabis mellett az amfetamint, az ecstasyt is kipróbálják, hogy ne is beszéljünk az olyan „engedélyezett drogfajtákról”, mint az alkohol és a dohány.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.