Brüsszel/Jeruzsálem/Rámalláh/Betlehem. Az EU hat tagországa vállalta, hogy befogadja a betlehemi Születés templomából a múlt héten kiszabadult és jelenleg Cipruson tartózkodó 13 palesztint – jelentette az EU-szóvivő a külügyminiszterek tegnapi brüsszeli értekezlete alatt.
Nincs kormányválság
Sohasem fogadja el egy önálló palesztin állam létrehozását az izraeli Likud párt, amely vasárnap esti határozatával Benjamin Netanjahu volt miniszterelnök véleményét fogadta el, elvetve Ariel Saron kormányfő előterjesztését. Saron a következő álláspont elfogadását javasolta: a palesztinoknak véget kell vetniük a fegyveres akcióknak és politikai reformokat kell megvalósítaniuk, mielőtt bármiféle tárgyalások kezdődhetnének államuk létrehozásáról. Pártját arra kérte: támogassák a kormány erőfeszítéseit a béke és biztonság megteremtésére. A Likud azonban elvetette kormányfője véleményét, s a Netanjahu által javasolt tervezetet szavazták meg, amely egyszerűen kizárja a független palesztin állam megteremtését. Szaeb Erakat palesztin főtárgyaló szerint „a végjáték most már világos, ez a háború nem a terror ellen folyik, hanem a 3,3 millió palesztin feletti további uralkodásért. Hány palesztin ébred majd holnap azzal, hogy már nincs mit vesztenünk?“ Jasszer Arafat palesztin elnök szerint a Likud-határozat az 1993-as oslói megállapodások felrúgását jelenti. Az USA tegnap megerősítette: támogatja a palesztin állam létrehozását. Sean McCormack szóvivő emlékeztetett: George Bush elnök egymás mellett, békében élő Izraelt és palesztin államot képzel el. Simon Peresz izraeli külügyminiszter nyilatkozata szerint egyelőre nincs kormányválság, mint közölte: a Munkapárt mindaddig nem lép ki a kabinetből, amíg a kormány teljesíti a saját programját.
Jasszer Arafat, aki december eleje óta Rámalláhban vesztegelt, ahol lényegében fogolyként tartotta őt az izraeli hadsereg, tegnap Ciszjordániában tett körutat. Elsőként Betlehembe utazott: a Születés templomában az ortodox egyház pátriárkája és a templom papjai köszöntötték. Később Dzsenínben nagy meglepetést keltett azzal, hogy nem ment el a menekülttáborba, ahol az izraeli hadsereg április elején súlyos pusztítást okozott. Hivatalosan nem közölték e döntés okát, de egyik közeli munkatársa azt mondta, hogy a táborban uralkodó rendetlenség, a tömeg és a szervezettség hiánya miatt határoztak így. (m, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.