<p>Németországban az erőszakos cselekményekre elszánt iszlamistaként számon tartott személyek mozgási szabadságát korlátozó intézkedést vezetnek be, a tartományi belügyminiszterek pénteken tartott ülésén elfogadott terv szerint bevonják a veszélyes iszlamisták személyi igazolványát, hogy ne tudják elhagyni az országot (a jelenlegi szabályok szerint a német állampolgárok különösebb ellenőrzés nélkül utazhatnak Törökországba személyi igazolvánnyal).</p>
Németországban korlátozzák a szélsőséges iszlamistákat
A szövetségi kormány és a tartományi kormányok azt próbálják elkerülni, hogy német állampolgárok a Közel-Keletre utazzanak, és csatlakozzanak az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezethez vagy más terrorista csoportokhoz. "Nem akarjuk, hogy Németország terrort exportáljon" - jelentette ki Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter a tartományi belügyminiszterekkel tartott berlini értekezlet után.
Az útlevél bevonására jelenleg is van lehetősége a hatóságoknak, de a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) - a német belső elhárítás - tapasztalatai szerint a német iszlamisták Törökországon keresztül utaznak a válságövezetekbe. Ezért hamarosan a személyi igazolványát is bevonhatják mindazoknak, akikkel kapcsolatban felmerül a gyanú, hogy azért akarnak a Közel-Keletre utazni, hogy csatlakozzanak valamely terrorszervezethez. Az igazolvány helyett egy ideiglenes személyi okmányt állítanak ki, amellyel nem lehet átlépni Németország határát.
A kormány a büntetőtörvénykönyv módosítását is tervezi, de részleteket még nem közöltek. Várakozások szerint bűncselekménynek minősítik majd a terrorista szervezetként számon tartott szervezetek anyagi támogatását. A szövetségi belügyminisztérium szeptemberben betiltotta az IÁ-hoz köthető valamennyi tevékenységet, ami azt jelenti, hogy bűncselekménynek számít például a szervezet népszerűsítése vagy jelképeinek használata.
A BfV adatai szerint az IÁ és más szélsőséges iszlamista csoportok hívei kiterjedt toborzó tevékenységet végeznek Németországban, aminek révén eddig nagyjából 450 ember távozott a közel-keleti régióba. Nagyjából 40-en meghaltak a harcokban, több mint 100-an pedig visszatértek. Közülük sokan csalódottak, kiábrándultak, de olyanok is vannak, akik komoly harci tapasztalattal és fanatizmusukban megerősödve érkeztek vissza Németországba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.