<p>Németország nem vesz részt egy Líbia elleni esetleges katonai akcióban - erősítette meg pénteken a Bundestagban előterjesztett, rendkívüli kormánynyilatkozatában Guido Westerwelle külügyminiszter.</p>
Németország nem vesz részt egy Líbia elleni katonai akcióban
Hangsúlyozta, hogy Moammer Kadhafinak be kell szüntetnie a líbiai nép elleni terrorcselekményeket, és haladéktalanul távoznia kell a hatalomból. Az esetleges katonai beavatkozást azonban Németország nem támogatja - hangoztatta Westerwelle, hozzáfűzve: egy ilyen esetben nincs tisztán "sebészi beavatkozás", egy intervenció óhatatlanul is polgári áldozatokkal jár. A körülményeket, illetve a kockázatokat is mérlegelve a német kormány ezért tartózkodott a szavazástól, amikor az ENSZ Biztonsági Tanácsa többségi határozatában a Líbia elleni katonai csapást sem zárta ki - érvelt a külügyminiszter, a polgári áldozatok elkerülésére, illetve a német katonák védelmére utalva.
"Katonáink védelmében nem cselekedhettünk másként" - mondta Westerwelle.
Úgy tudni, szinte teljes volt konszenzus a kormánypártok és az ellenzék között, az ellenzéki pártok is támogatták a katonai beavatkozás elutasítását.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a döntés egyáltalán nem jelenti azt, hogy Németország közömbös lenne, illetve elfordítaná a fejét. Azonban kezdettől fogva azon az állásponton volt, hogy az esetleges beavatkozásnak vannak alternatívái, és példaként a Kadhafi-rezsimre való nyomásgyakorlás erősítését és a szankciók - mindenekelőtt a gazdasági és a pénzügyi korlátozó intézkedések - kiterjesztését említette.
Westerwelle szerint a berlini döntést a partnerek megértéssel fogadták. Ugyanakkor Németország is megérti és tiszteletben tartja azon országok elhatározását, illetve indítékait, amelyek a légtérzár elrendelését előirányzó BT-határozatban nem zárták ki az esetleges katonai beavatkozást sem.
Több forrásból megerősítették: felmerült, hogy egyfajta "ellenszolgáltatásként" Németország részt venne az Afganisztán feletti felderítő repülésekben, és ezáltal tehermentesíthetné a NATO-t, illetve az Egyesült Államokat egy Líbia elleni katonai akció esetére. Nyilatkozatában erre közvetve a külügyminiszter is utalt, egy ilyen elhatározáshoz azonban Berlinben új parlamenti határozatra lenne szükség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.