<p>Cseh szenátorok csoportja, amely az alkotmánybíróságon tett panaszt a lisszaboni szerződés ellen, az ír népszavazás igenje után sem vonja vissza beadványát.</p>
Nem vonják vissza alkotmánybírósági beadványukat a cseh szenátorok
"Beadványunkat nem Írország, hanem Csehország miatt fogalmaztuk meg" - jelentette ki vasárnap Jirí Oberfalzer polgári demokrata szenátor, a csoport szóvivője.
A 17 jobboldali szenátor kedden fordult a testülethez, azt kérve: vizsgálja meg, nem ellentétes-e a cseh alkotmánnyal a lisszaboni szerződés.
A beadvány aláírói elsősorban azt kérik az alkotmánybíróságtól: foglaljon állást abban a kérdésben, hogy az Európai Unió egy nemzetközi szervezet vagy egy szuperállam, illetve hogy az európai szabályokat értelmező Európai Bíróságon keresztül nem lesz-e megkerülhető a cseh alkotmánybíróság. A kérdések lényege: nem sérül-e a lisszaboni szerződés elfogadásával a Cseh Köztársaság szuverenitása.
Miután az írek a megismételt népszavazáson pénteken igent mondtak a szerződésre, több cseh politikus is felszólította a szenátorokat: vonják vissza beadványukat, s ne hátráltassák a dokumentum Prága általi ratifikációját.
"Kivárjuk a bíróság döntését" - húzta alá Oberfalzer.
Prágában közölték: Fredrik Reinfeldt svéd miniszterelnök szombaton telefonon felhívta cseh kollégáját, Jan Fischert, s konzultált vele a kialakult helyzetről. "Szó sincs semmiféle nyomásról" - állítja Fischer.
Közölte, hogy szerdán Brüsszelbe utazik, ahol a svéd kormányfővel, az Európai Unió soros elnökével, valamint José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével folytat megbeszélést a lisszaboni szerződésről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.