Jeruzsálem/Gáza/Damaszkusz. Abbász palesztin kormányfő közölte: az izraeli hadsereg egy-másfél hónapon belül visszavonul a 2000-es határvonalak mögé. Három földgyalu kezdte meg tegnap reggel az észak-izraeli Názáretben fekvő Angyali Üdvözlet bazilika közelében épülő mecset alapzatának lerombolását.
Nem teljes a tűzszünet
A rádió arról is beszámolt, hogy a palesztin intifáda 2000 szeptemberi kitörése óta először ismét turisták, köztük izraeliek látogattak az utóbbi néhány héten a jeruzsálemi Templom-hegyre, avagy a Mecsetek terére. Ariel Saron izraeli miniszterelnök, a belbiztonsági minisztérium és a rendőrség adott engedélyt a látogatásra. Saron 2000. szeptember 28-án a parlamenti ellenzék vezéreként „Izrael szuverenitásának hangsúlyozására” sétát tett a palesztinok által ellenőrzött téren. A nagy vihart kavart látogatás reakciójaként a palesztinok még aznap intifádát (felkelést) indítottak Izrael ellen.
Az izraeli hadsereg egy-másfél hónapon belül visszavonul az intifáda előtt általa elfoglalt vonalak mögé. Ezt Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnök jelentette ki a palesztin parlamentben. Abbász a képviselőknek megígérte, hogy felveti ezt a kérdést Ariel Saron izraeli kormányfőnek, akivel tegnap délutánra terveztek találkozót. (Lapzártáig nem érkezett hír a tárgyalások eredményeiről.) Abbász kijelentette: a közel-keleti rendezést célzó nemzetközi útitervnek csak a kezdeténél tartanak. Reményét fejezte ki, hogy Izrael enyhít a palesztin városokra nehezedő nyomáson. Megfigyelők mindenesetre nem tartották jó előjelnek, hogy a találkozó napján és a meghirdetett tűzszünet ellenére tegnap is volt fegyveres összetűzés. Izraeli katonák lelőttek egy palesztint, aki az észak-ciszjordániai Túl-Karmnál tüzet nyitott a hadsereg egyik ellenőrzőpontjára. A palesztin az ellenőrzőponthoz közeledve lövöldözni kezdett. Az őrt álló izraeli katonák, akik közül senki sem sebesült meg, lelőtték a támadót. Ami a tűzszünetet illeti: a Népi Front Palesztina Felszabadításáért – Főparancsnokság (PFLP-GC) nevű fegyveres szervezet elutasította az átmeneti tűzszünetre szóló felhívást. Ez a damaszkuszi székhelyű szervezet nem ismeri el a zsidó államot, és az izraeli–palesztin konfliktusban a szíriai álláspontot védelmezi.
Nem lenne teljes a közel-keleti béke az ENSZ közel-keleti koordinátora szerint, ha nem vonnák be a rendezésbe Szíriát és Libanont is. Terje Roed-Larsen norvég ENSZ-diplomata Faruk as-Saraa szíriai külügyminiszterrel tartott damaszkuszi találkozója után kijelentette: az izraeli– palesztin válsággal együtt meg kellene oldani Izrael és Szíria, illetve Izrael és Libanon konfliktusát is. A nemzetközi útiterv utal ugyan Szíriára és Libanonra, de nem szab meg pontos menetrendet Izraellel való megbékélésükre.
Aggódik a Zsidó Világkongresszus
Párizs. A Zsidó Világkongresszust (WJC) aggasztja az antiszemitizmus általa tapasztalt felerősödése Európában, és szeretné elérni, hogy a katolikus püspökök nyilatkozatban kérjenek bocsánatot a holokauszt idején a katolikus egyház által tanúsított hallgatásért. Israel Singer, a New York-i központú WJC elnöke, aki jelenleg körutat tesz Európában, a Reutersnak Párizsban elmondta: elgondolását nemrégiben felvetette II. János Pál pápának, aki azt egyetértéssel fogadta. Singer kijelentette: a Zsidó Világkongresszus azt kívánja, hogy minden katolikus püspöki konferencia foglaljon állást az antiszemitizmus ellen, miként azt a francia és a német püspökök tették. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.