Újdelhi/Iszlámábád. Atal Behari Vadzspaji indiai miniszterelnök tegnap jóval visszafogottabb hangnemet ütött meg, mint egy nappal korábban. Kifejezte reményét, hogy a Pakisztánnal fenyegető háború nincs a láthatáron, de súlyosnak nevezte a kasmíri tűzszüneti vonal mentén uralkodó helyzetet.
Nem csap le a villám
Vadzspaji katonai parancsnokokkal találkozott Szrinagarban, s azt mondta az őt a „háború fellegeiről” faggató újságíróknak, hogy „az égbolt tiszta, még ha olykor derült égből lecsap is a villám. Reméljük, hogy ezúttal nem fog lecsapni.” Kizárta a tárgyalások lehetőségét Pakisztánnal, amíg Kasmírban folytatódnak a Pakisztán támogatta szeparatisták támadásai. Vadzspaji előző nap még arra biztatta a tűzszüneti vonal mentén összevont indiai csapatokat, hogy készüljenek a döntő ütközetre az iszlám fegyveresek ellen, akiket Újdelhi szerint Pakisztán katonailag is támogat. Az indiai Star News televízió tegnap azt jelentette, hogy három indiai falu lángokba borult az elválasztó vonal mentén, és összesen ötven indiai falut értek a pakisztáni oldalról kilőtt lövedékek.
Pakisztán a helyi média szerint indiai légicsapásokkal, sőt korlátozott földi offenzívával számol a vitatott Kasmír hozzá tartozó részén – írta a DPA. Az iszlámábádi tájékoztatási tárca megerősítette, hogy Pakisztán kérte az ENSZ-től a Sierra Leone-i békefenntartó misszióban részt vevő kéksisakosainak hazaengedését. A központi kormányapparátus tisztségviselőit pedig arra utasították, hogy ne hagyják el a fővárost, és összpontosítsanak a vészhelyzetekre vonatkozó forgatókönyvek kidolgozására. Abdusz Szattar pakisztáni külügyminiszter felkérte az ENSZ-t: gyakoroljon nyomást Indiára annak érdekében, hogy Újdelhi a párbeszéd útját válassza. Azt írta egyebek között a Kofi Annan főtitkárhoz intézett levelében, hogy India arrogáns hatalomként viselkedik, s ezzel robbanásveszélyes helyzetet teremt a dél-ázsiai térségben. Jack Straw brit külügyminiszter is a nemzetközi közösség fellépését sürgette az indiai-pakisztáni háború megelőzése érdekében. A brit diplomácia vezetője szerint fennáll a veszély, hogy nukleáris háború törhet ki a két dél-ázsiai atomhatalom között Kasmír rendezetlen hovatartozása miatt. A BBC rádiónak adott nyilatkozatában Straw elismerte, hogy korlátozottak a nemzetközi közösség lehetőségei a több mint ötven éve parázsló viszály rendezésében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.