NATO-segítség Varsónak

Brüsszel/Bagdad/Bécs/Washington. A NATO-tanács tegnap egyhangúlag jóváhagyta, hogy a szövetség kezdje meg az iraki békefenntartásra vállalkozó Lengyelországnak nyújtandó technikai segítség tervezését – jelentette be George Robertson főtitkár.

Brüsszel/Bagdad/Bécs/Washington. A NATO-tanács tegnap egyhangúlag jóváhagyta, hogy a szövetség kezdje meg az iraki békefenntartásra vállalkozó Lengyelországnak nyújtandó technikai segítség tervezését – jelentette be George Robertson főtitkár. A lengyel kérés alapján elfogadott döntés segíthet abban, hogy a 19 tagú szövetségben leküzdjék az iraki háború miatt kipattant nézeteltéréseket, illetve megnyithatja az utat a NATO nagyobb arányú szerepvállalása előtt Irakban.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) szakértői visszatérhetnek Irakba, hogy ellenőrizzenek egy kifosztott atomlétesítményt. Ezt az USA ajánlotta fel az IAEA illetékeseinek két hónappal azután, hogy a szervezet szakértői a háború előestéjén elhagyták az arab országot. Egy IAEA-illetékes szerint a hivatalos írásos felkérés még nem érkezett meg a szervezethez.

Aligha rendezik meg július közepe előtt Irakban azt a nemzeti konferenciát, amely kiválasztja majd az ország ideiglenes kormányának tagjait. Paul Bremer, Irak amerikai polgári kormányzója tegnap Bagdadban hangsúlyozta: a megszálló hatóságok folyamatos, mindennapos kapcsolatban állnak ugyan iraki politikusokkal, tekintélyes személyiségekkel, mégis valószínűtlennek tűnik, hogy a korábbi amerikai elképzeléseknek megfelelően, már júniusban összehívhatják a nemzeti értekezletet. Bremer azt mondta, az amerikaiak olyan ideiglenes iraki kormányt akarnak, amely magába foglalja az ország minden etnikai és vallási csoportjának a képviselőit.

Mintegy 300 iraki tiszt és közkatona fenyegetőzött tegnap a bagdadi elnöki palota előtt azzal, hogy fegyvert fognak az Irakot megszálló amerikai–brit erők ellen, mert nem kapták meg zsoldjukat. Egy tiszthelyettes az AFP-nek elmondta, az iraki rádió szerdára ígérte a zsoldkifizetést, de ez nem teljesült. „Az amerikaiak csak az erő nyelvét értik. Nem várunk örök időkig, hogy kifizessenek bennünket” – mondta a tiszthelyettes, aki már 1966 óta szolgál a hadseregben. Hozzátette: ha Szaddám méltányosan bánt volna az egész hadsereggel, és nem privilegizálta volna az olyan elitalakulatokat, mint a köztársasági gárda, akkor „az amerikaiak sohasem lépték volna át Irak határát”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?