Napirenden a bősi vízlépcső ügye

Komárom |

<p>Közös stratégiai, környezeti vizsgálat indításáról írtak alá megállapodást Magyarország és Szlovákia kormányküldöttségének vezetői a Bős-Nagymarosi Vízlépcső ügyében; ezzel megkezdődhet a környezeti rehabilitáció tervezése a Szigetközben, a Csallóközben és a bős-nagymarosi projekt más érintett szakaszain.</p>

A dokumentum rögzíti a közös hatásvizsgálat menetét, az irányító testület feladatait, a vizsgálathoz szükséges adatgyűjtés és adatcsere alapszabályait - mondta el az aláírás után Erdey György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium jogi szakállamtitkára, a magyar kormányküldöttség vezetője.
A környezeti vizsgálat költsége a magyar fél számára 100 millió forintra tehető.
Az irányító tanács két héten belül megkezdheti munkáját, a vizsgálatot 2009 végére végzik el, figyelembe véve az uniós Víz Keretirányelv Vízgyűjtő Gazdálkodási Tervét.
A szlovák kormányküldöttség vezetője, Gabriel Jenčik újságírói kérdésre elmondta, a két ország közötti vitában a nemzetközi bíróság már ítéletet mondott, a felek között a célok teljesítésének módjában van eltérés.
"Ha most indulna hasonló közös beruházás, a környezetvédelmi hatásvizsgálat elvégzésével kellene kezdeni, mert ez az európai rend" - fogalmazott Erdey György, a magyar kormányküldöttség vezetője.
Magyarország és Szlovákia 1977-ben írt alá szerződést a Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszer közös megépítésére és üzemeltetésére. A gátrendszer ellen Magyarországon 1980-ban erőteljes tiltakozás kezdődött, annak kedvezőtlen környezeti hatásai miatt. A Magyar Tudományos Akadémia elnökségi állásfoglalása és a környezeti hatástanulmány hiánya miatt Magyarország 1989-ben felfüggesztette a nagymarosi munkálatokat, 1992-ben a két ország a köztük lévő jogvitát a hágai Nemzetközi Bíróság elé terjesztette.
A bíróság mindkét felet elmarasztalta, az ítélet szerint Magyarország jogtalanul szüntette meg az 1977-es vízlépcsőszerződést, Szlovákia jogtalanul helyezte üzembe a bősi erőművet. A bíróság az ítélet végrehajtását a felek közötti megegyezésre bízta, kiemelve a környezetvédelmi szempontok figyelembe vételét. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?