<p>Nagy Imre kommunista volt, és hasonlóan a cseh "emberarcú" kommunistákhoz, nem kívánta a rendszer bukását, csupán enyhítését - írta a néhai miniszterelnök kivégzésének 50. évfordulóján közölt szerkesztőségi kommentárjában, hétfőn a Lidové Noviny című konzervatív cseh lap.</p>
Nagy Imre a cseh sajtóban is
Nagy Imre kommunista volt, és hasonlóan a cseh "emberarcú" kommunistákhoz, nem kívánta a rendszer bukását, csupán enyhítését - írta a néhai miniszterelnök kivégzésének 50. évfordulóján közölt szerkesztőségi kommentárjában, hétfőn a Lidové Noviny című konzervatív cseh lap.
A cseh reformkommunisták és Nagy Imre között azonban különbség is van - folytatódik a cikk. "Amikor a magyar közvélemény egyértelműen az ország semlegességét és a Varsói Szerződésből való kilépését követelte, Nagy Imre magáévá tette a követelést. Amikor az oroszok 1956. november 4-én összpontosított támadást intéztek a magyar városok ellen, nem siránkozott a rádióban, "mint egy öreg prostituált", hanem közölte a nemzetközi közvéleménnyel, hogy agresszióról van szó, és hogy a magyar egységek védekeznek" - mutat rá a kommentár szerzője, Bohumil Doležal, aki a cseh sajtóban gyakran foglalkozik magyar témákkal.
Amikor a forradalom leverése után Kádár diszkrét módon, a lojalitás kinyilvánításáért cserében életet ajánlott neki, az ajánlatot egyértelműen elutasította, s nem lett egy ideig nagykövet vagy esetleg téeszelnök valahol a Tiszántúlon - jegyzi meg a szerző néhány csehszlovák reformkommunista 1968 utáni pálfordulására célozva.
Amikor pedig halálra ítélték, minden bűnt tagadott, és nem kért kegyelmet. Neki is köszönhető, hogy a magyar forradalom megőrizte igazi arcát - szögezi le Doležal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.