Mun békét akar Koreának

Szöul. Magas részvétel mellett zajlott tegnap a dél-koreai elnökválasztás, amelyen a korrupció miatt hatalmától megfosztott volt elnök, Pak Gun Hje utódját választották meg.

Szöul. Magas részvétel mellett zajlott tegnap a dél-koreai elnökválasztás, amelyen a korrupció miatt hatalmától megfosztott volt elnök, Pak Gun Hje utódját választották meg. Mun, a győztes elnökje-lölt az eddigi keménykedés helyett inkább közeledne Észak-Koreához és tárgyalna a phenjani vezetéssel.

A dél-koreai választási rendszerben az elnökválasztás győztese az, aki a legtöbb szavazatot kapja, nincs 2. forduló. A végleges eredményeket ma teszik közzé. Az elnökválasztáson 13 jelölt indult. A legnépszerűbb a liberális ellenzéki Demokrata Párt egykori elnöke, Mun Dzsae In, aki az exit pollok szerint megnyerte a választást. A baloldali-liberális Mun 2012-ben nem sokkal kapott ki Pak Gun Hjetől. A korábbi elnök, a 65 éves Pak Gun Hje, Pak Csong Hi néhai diktátor lánya, Dél-Korea első elnöknője ellen a korrupciós botrányok miatti tömeges tüntetések nyomására indítottak tavaly alkotmányos vádeljárást, és hivatalosan márciusban mondatták le véglegesen a tisztségéből. A múlt hónap végén vették őrizetbe azzal a váddal, hogy bizalmas barátnőjével, Csoj Szun Szillel összejátszott vállalatok megzsarolásában, kenőpénzek elfogadásában és más bűncselekményekben. Ha a bíróság bűnösnek találja, tíz évtől életfogytig tartó elzárásra ítélheti a volt elnököt. A korrupciós üggyel összefüggésben az ügyészség vád alá helyezte vagy letartóztatta a politikai és gazdasági elit több képviselőjét, köztük a Samsung-csoportot irányító Li Dzse Jongot is.

Az elnökválasztási kampányban központi kérdés volt az Észak-Korea jelentette fenyegetés. Phenjan felszólította a dél-koreaiakat, hogy ne támogassák a konzervatív erőket, és mondjanak ítéletet a „konzervatív bábok, a volt elnök cinkostársai felett”. Az elmúlt hetekben az újabb rakétatesztekkel és atomkísérlettel fenyegetőző Észak-Korea körül egyre feszültebb lett a helyzet, felvonult már amerikai repülőgép-hordozó és atom-tengeralattjáró is a közelben.

Mun megválasztása nemcsak a rakétavédelem szempontjából vetne fel kérdéseket (a délre telepített amerikai rakétavédelmi rendszert is felülvizsgálhatja), hanem Észak-Korea esetében a konzervatívok eddigi kemény hozzáállásához képest is egészen új irányt szabhat. Mun már többször is jelezte, hogy az észak-koreai helyzet megoldásához a tárgyalásokat is fontosnak tartja, és nyitottabb lenne az együttműködésre Phenjannal. Mun a Washington Postnak adott interjújában közölte, nem kezdeményezne tárgyalásokat Észak-Koreával anélkül, hogy ne egyeztetne erről az Egyesült Államokkal, és csak akkor találkozna közvetlenül Kim Dzsong Unnal, ha ez elvezethetne az atomfegyvermentes Koreai-félszigetig. Ha a tíz évvel ezelőtti, enyhébb, párbeszédre törekvő déli álláspont kerülhetne újra előtérbe, akkor a dél-koreai elnökválasztás eredménye az egész koreai helyzetet és a Trump-kormányzat mozgásterét is alapvetően befolyásolhatja. (MTI, Index)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?