Minden eresztékében repedezik a chavezi forradalom

ÖSSZEFOGLALÓCaracas. Lelőttek egy diákvezetőt hétfő este a venezuelai San Cristóbal egyetemi városban a rendfenntartók és tüntetők újabb összetűzésében. Meridában pedig egy ott élő chilei nő kapott halálos sebet, s ezzel már 22-re nőtt az egy hónapja tartó tüntetések halálos áldozatainak száma.

ÖSSZEFOGLALÓ

Caracas. Lelőttek egy diákvezetőt hétfő este a venezuelai San Cristóbal egyetemi városban a rendfenntartók és tüntetők újabb összetűzésében. Meridában pedig egy ott élő chilei nő kapott halálos sebet, s ezzel már 22-re nőtt az egy hónapja tartó tüntetések halálos áldozatainak száma. Az ország nyugati részében lévő 260 ezer lelkes San Cristóbalban – amely a februárban kezdődött kormányellenes megmozdulások kiinduló és leghevesebb pontja – a nemzeti gárda és a vele szövetséges fegyveres milíciák egész nap közelharcot vívtak a tüntetőkkel – közölte a város polgármestere. A diákvezetőt, Daniel Tinocót mellbe lőtték sötétedés után – mondta Daniel Ceballos, San Cristóbal polgármestere, aki a Hugo Chavez forradalmát továbbvivő Nicolás Maduro elnök ellenzékéhez tartozik. A jelenlegi az ország legsúlyosabb belpolitikai-társadalmi válsága azóta, hogy a néhai Chávez államfőt 2002-ben megpróbálták elmozdítani a hatalomból.

A szocializmusból ismerős sorokkal lehet találkozni mostanában Venezuelában. Az országban élelmiszerhiány alakult ki, az embereknek az állami tulajdonú szupermarketláncoknál számot írnak a karjukra, hogy tudják, mikor kerülnek sorra, vannak bőven ezer feletti számok is – írja a Business Insider. Nicolás Maduro elnök 2013-as hatalomra jutása óta az árak 56%-ot ugrottak, az állam mesterségesen igyekszik letörni az árakat, így viszont a magánszektornak egy sor terméket nem éri meg forgalmaznia. A magántulajdonú szupermarketeknél nincsen számozás, ám ezen egységeknél limitálhatják az elvihető mennyiséget: tejből például csak 4 litert, cukorból 2 kilót engedélyeznek.

A zavargások kezdetét a legtöbb forrás február 12-ére teszi, amikor ellenzéki tömegtüntetéseken 3 ember vesztette életét, akikkel aktivisták szerint a nemzeti gárda végzett. A történtek a lakosság szemében megerősítették a Nicolás Maduro elnök rendszerével szembeni ellenérzéseiket: az incidens a biztonsági helyzet romlásának és a polgári jogok eltiprásának szimbólumává vált, és a demonstrációkhoz egyre többen csatlakoznak. Venezuelában egy hónapja zajlanak tüntetések, melyek az áruhiány, az infláció, az elszabadult bűnözés és az autoriter vezetés elleni tiltakozásul törtek ki. Annak ellenére válságos a gazdasági helyzet, hogy a 30 milliós Venezuela a világ egyik legnagyobb ismert kőolajkészletével rendelkezik. (MTI, hvg.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?