<p>A január 11-én és 12-én tartandó csehországi elnökválasztást - először a köztársaság húszéves történetében - a nép fogja eldönteni: a parlament helyett a választópolgárok szavazatain múlik, ki lesz a prágai Hradzsin következő lakója.</p>
Miloš Zeman az egyik esélyes államfőjelölt Csehországban
A választáson ugyan kilenc jelölt lép szorítóba, ám valós esélye a győzelemre csupán két személynek van. Egyikük a 68 éves Miloš Zeman, akit a Der Spiegel "önfejű populistának" nevez, hozzáfűzve azonban, hogy Európa számára nyereség volna a megválasztása.
Az 1944-ben született Zeman a prágai tavasz (1968) idején a reformerek oldalára állt. Miután a Varsói Szerződés csapatai leverték az "emberarcú szocializmus" kísérletét, átmenetileg egy fitness-stúdió üzemeltetőjeként kereste a kenyerét. Az 1989. őszi fordulat után belépett a szociáldemokrata pártba. 1998-ban e párt színeiben lett miniszterelnök; a frissen privatizált cseh gazdaság növekedett, az ország a kapitalizmus mintadiákjának számított.
Zeman pedig már ekkor sem ment a szomszédba keresetlen jelzőkért. Egyes újságírókat "hiénáknak" nevezett, a német kitelepítettek szövetségének elnökéről, Erika Steinbachról pedig azt állította, hogy "a gyűlölet hangját" testesíti meg. Német földön az a kiszólása vált leginkább ismertté, amellyel azt kürtölte világgá, hogy a szudétanémetek "Hitler ötödik hadoszlopa" voltak. Ami történelmileg csöppet sem téves, elvégre a csehországi német kisebbség már az 1935-ös választásokon 68 százalékban Hitler barátjának, Konrad Henleinnek a pártjára szavazott. Edmund Stoiber bajor kormányfő e kijelentése miatt bocsánatkérésre szólította fel Zemant - amit ő persze megtagadott.
"Minden politikus populista" - állítja Zeman, aki képes összetett problémákat egyszerűen megfogalmazni. Emiatt igen népszerű nemcsak a szociáldemokrata szavazók, de a politikailag el nem kötelezett, elégedetlen polgárok körében is. Őszinte embernek tartják, aki "kertelés nélkül kimondja, mi az ábra" - állítja Robert Schuster prágai politológus.
További előnyös vonása Zemannak, hogy az establishmenten kívül álló személyként léphet színre. A szociáldemokrata pártból már évekkel ezelőtt kilépett, miután éles személyes vitába keveredett Jirí Paroubek pártelnökkel. Ezután tüntetően visszavonult dél-csehországi nyaralójába. Fölvette a nyugdíjas politikus szerepét: papucsban, kötött kardigánban nyilatkozva adott tanácsokat, osztogatott mérgezett nyilakkal megspékelt dicséreteket a televízióban. Elvonultsága dacára jelen volt a közéletben anélkül, hogy kínos ügyekbe vagy botrányokba keveredett volna.
Az utóbbi években számos korrupciós ügy ejtett foltot a cseh politikai osztály imázsán - Zeman mindezekből kimaradt. Támadhatatlanságához még egy - azóta meggyilkolt - gengszterfőnök is hozzájárult. Az illető rendőrök által lehallgatott egyik telefonbeszélgetése során azt mondta: Zemant sajnos nem lehet megvesztegetni. "Annak csak egy zsíros kenyérre, három uborkára és arra van szüksége, hogy az emberek szeressék őt" - így a maffiózó.
A Hradzsin jelenlegi lakójával, a két elnöki mandátum után távozni kényszerülő Václav Klausszal ellentétben Zeman Európa-barátnak számít. Klaus regnálása alatt Prága nem csatlakozott az EU-n belüli költségvetési paktumhoz; a bajuszos elnök rendre azzal ijesztgette honfitársait, hogy Csehország "fel fog oldódni az EU-ban, mint kockacukor a kávéban".
Zeman viszont pártolja az integráció elmélyítését. Szerinte Csehországnak be kell vezetnie az eurót - még ha csak a "távoli jövőben" is. Ugyanakkor ellenzi, hogy az EU olyan sok pénzzel tömje Görögországot. "Az ember nem élhet évtizedeken át a lehetőségein felül" - dorgálja a helléneket, rámutatva, hogy a csehek életszínvonala alacsonyabb azokénál. E kemény szavakért bizonyára hálásak lesznek neki a cseh választók.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.