A Vatikán a múlt héten heves támadást intézett az egyneműek közötti házasság lehetősége ellen, s felszólította a világ összes katolikus politikusát: akadályozzák meg az ilyen gyakorlatot lehetővé tevő törvények elfogadását. A katolikus egyház állásfoglalásának azonban kontinensünkön nincs sok esélye a sikerre.
Meleg párok jogai az unióban
A. Nagy László, a szlovák törvényhozás kisebbségi bizottságának elnöke ebben a kérdésben óvatos optimista. Szerinte annak ellenére, hogy Szlovákiában még mindig borúsak a kilátások, az elmúlt 15 évben nagy előrelépes következett be a melegek megítélésében. „Az első fecske az az öt évvel ezelőtti meghallgatás volt, melynek során a parlament emberjogi bizottsága először találkozott ennek a kisebbségnek a képviselőivel. A közvélemény egy része akkor felháborodott, mások azonban megértéssel viszonyultak a kérdéshez” – mondta az Új Szónak A. Nagy László. Az MKP parlamenti képviselője emlékeztetett, az elmúlt választási időszak végén egy képviselőcsoport indítványt is nyújtott be a törvényhozásba, hogy a homoszexuálisok a házassággal jogilag egyenértékű kapcsolatban élhessenek. Akkor ez az indítvány elbukott, de több tucat képviselő támogatta a javaslatot. A. Nagy szerint az uniós csatlakozás javíthat a melegek helyzetén is. „Azzal, hogy Szlovákia rövidesen az EU tagja lesz, a homoszexuálisok és más kisebbségi csoportok kilátásai javulni fognak. Szlovákiában egyre inkább úgy alakul a közvélemény, hogy egyenrangúsítani kell a kisebbségi csoportokat – ezt egyébként a Szlovák Köztársaság tízéves alkotmánya is biztosítja, sőt, a diszkrimináció ellen is léteznek paragrafusok.” Az emberi jogi bizottság elnöke szerint ezt a pozitív folyamatot az egyes konzervatív parlamenti képviselői csoportok sem fogják tudni megakadályozni, hiszen az EU alapdokumentumai támogatják a homoszexuálisok teljes egyenjogúsítását, másrészt több uniós tagországban is egyenlőséget élveznek. „Ez követendő példa, sőt több vonatkozásban kötelező is. Biztos, hogy a 2006-ig terjedő választási időszakban is lesz képviselői indítvány az azonos neműek törvényesített együttélésének jogi rendezésére” – mondta lapunknak A. Nagy László, aki szerint most még nehéz megítélni, milyen sorsra jut majd ez a javaslat, de bízik benne, hogy belátható időn belül rendeződni fognak a melegek jogai Szlovákiában.
És mi a helyzet az Európai Unió jelenlegi tagországaiban? Az egynemű párok jogállását már számos államban rendezték. Hollandiában például a szenátus 2000-ben elfogadott egy olyan törvényt, amely lehetővé teszi a homoszexuálisok házasságát, sőt azt is, hogy gyereket fogadjanak örökbe – feltéve, ha a gyerek holland állampolgárságú.
Észak-Európában a homoszexuálisok közötti házasság már évek óta elfogadott gyakorlat: elsőként, még 1989-ben Dániában hoztak ilyen törvényt, majd ezt követte Norvégia (1993), Svédország (1994), Izland (1996) és Finnország (2002). Ezekben az országokban a homoszexuális házaspárok ugyanolyan jogokkal és társadalmi juttatásokkal rendelkeznek, mint a „hagyományos”, heteroszexuális családok. Ugyanakkor Svédország kivételével a többi északi államban a homoszexuális házaspárok nem fogadhatnak örökbe gyereket és nem is kérhetik a mesterséges megtermékenyítést.
Belgiumban januárban fogadták el a törvényt, amely engedélyezi a melegek házasságát. Helyzetük itt is ugyanolyan, mint a skandináv államok többségében: azaz minden jog megilleti őket azok közül, ami a „hagyományos” pároknak jár, de nem fogadhatnak örökbe gyereket.
Franciaországban 1999 októberében olyan jogszabályt hoztak, amely törvényesítette a nem házaspárok együttélését, ideértve a homoszexuálisok párkapcsolatát is. Ennek révén az együttélők ugyanolyan adózási és társadalombiztosítási kedvezményeket élvezhetnek, mint a hagyományos házaspárok.
Németországban 2001 augusztusában lépett életbe az együttélésről szóló törvény: ez a házaspárokhoz hasonló jogokat biztosít az együttélőknek, így például ők is felvehetik párjuk családnevét, s ugyanolyan szabályok vonatkoznak rájuk az örökösödés, az ingatlanadózás, vagy éppen a társadalombiztosítás terén. Ugyanakkor nem élvezhetik a házaspároknak járó személyi jövedelemadó-kedvezményeket és nem fogadhatnak örökbe gyerekeket.
Svájcban eddig csak két kanton – Zürich és Genf – fogadott el hasonló rendszabályokat, ugyanakkor a szövetségi kormány már megfogalmazta azt a törvénytervezetet, amely a homoszexuálisok párkapcsolatának törvényesítését az egész országra kiterjesztené.
Nagy-Britanniában a kormány június végén tette közzé azt a törvénytervezetet, amely az egynemű pároknak ugyanolyan jogokat adna, mint a heteroszexuálisoknak.
Spanyolországban a hatalmon lévő jobboldal eddig minden alkalommal meghiúsította az ellenzék kezdeményezéseit az azonos neműek házasságát engedélyező törvény elfogadtatására. Az autonóm tartományok azonban szabadon dönthetnek erről. Baszkföld, Navarra, Andalúzia és Katalónia már engedélyezte az ilyen párkapcsolatot.
Az egyneműek házasodásával kapcsolatban élesen elüt egymástól az emberek véleménye az Európai Unió 15 tagországában és a tagjelölteknél – tűnik ki a Gallup jelentéséből. Az uniós országokban a felmérés szerint 57 százalékos többség helyesli azt, hogy az egyneműek a különneműekhez hasonlóan elismert házasságra léphessenek, és csak negyedük ellenzi. A most csatlakozó tíz és a néhány év múlva belépő 3 országban csak az emberek 23 százaléka helyesli az egyneműek házasodásának lehetőségét, 70 százalék pedig ellenzi.
A legnagyobb arányban a három délkeleti ország népessége ellenzi a homoszexuálisok házasodásának gondolatát: Cipruson 81 százalék, Görögországban 80, Törökországban 79. A Gallup felmérése azt is kimutatta, hogy a nők általában nagyobb arányban fogadják el az egyeneműek házasságát, mint a férfiak.
Az igazán nagy különbségek a korosztályok között vannak: a legfiatalabb felmért korcsoportban, a 15-24 éveseknél a tizenötök népességében 71 százalék pártolja a homoszexuálisok házasságát, a 25-39 éves korcsoportban pedig 70, míg az 55 évesnél idősebbek között csak 37 százalék.
A várakozásnak megfelelően a homoszexuális házasság a legnépszerűbb északon, a skandináv országokban: 82 százalék helyesli Dániában, 70 százalék Svédországban, míg délen az olaszok 52 százalékos, a portugálok 53 százalékos többsége ellenzi. (jéel, mti, i-x)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.