Mehetnek az ellenőrök Teheránba

Teherán/Moszkva. Iránba utazik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) vezetője, Mohamed el-Baradei a jövő szerdán – jelentette be az iráni atomenergiai szervezet szóvivője.

Teherán/Moszkva. Iránba utazik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) vezetője, Mohamed el-Baradei a jövő szerdán – jelentette be az iráni atomenergiai szervezet szóvivője. A nemzetközi közösség már egy ideje erős nyomást gyakorol Iránra, hogy csatlakozzon az atomsorompó-szerződés kiegészítő jegyzőkönyvéhez, amely a nukleáris létesítmények váratlan ellenőrzését teszi lehetővé.

Egyébként Moszkvában is erre ösztönözték Teheránt, mondán: nukleáris programjának békés céljait hitelesebbé tenné, ha mielőbb csatlakozna a kiegészítő szerződéshez. Ezt orosz vezetők az atomenergetikai ügyekért felelős iráni alelnökkel, Kolam Reza Akazadeh-Hoival folytatott hétfői megbeszéléseiken hangsúlyozták. Igor Ivanov külügyminiszter ugyanakkor megerősítette Moszkva elkötelezettségét az orosz–iráni nukleáris együttműködés mellett. A tárgyalások középpontjában a busehri atomerőmű egyes blokkjának befejezése állt. Bár mindkét fél állítja, hogy a 800 millió dollár értékű beruházás kizárólag békés célokat szolgál, az USA mégis többször támadta Oroszország iráni nukleáris politikáját. Ivanov érvelése szerint a busehri erőmű szigorúan az atomsorompó-szerződés alapján működik. Vlagyimir Putyin elnök a G8 június eleji eviani ülésén tett ígéretet arra, hogy Moszkva Teherán és az IAEA együttműködéséhez, illetve az orosz nukleáris fűtőanyag felhasználás utáni visszaszállításáról szóló kiegészítő szerződés aláírásához köti a nukleáris technológiák iráni leszállítását. Ez azonban orosz megfigyelők szerint nem vonatkozik a busehri egyes blokk befejezésére. Moszkvában többször elhangzott az a vélemény, hogy az amerikai aggodalmak mögött a világ egyik legjobb üzletének számító atomerőmű-építések körüli verseny áll, e téren jelenleg Oroszország az egyik piacvezető. Azt a kérdést orosz lapok is feszegették, hogy a világ egyik leggazdagabb kőolaj- és földgázkészleteivel rendelkező Iránnak voltaképpen mi szüksége van atomerőműre. Olyan orosz szakértői vélemények is elhangoztak, hogy Moszkvának valóban nem érdeke az iszlám fundamentalista Irán nukleáris fegyverhez jutása – Oroszország muzulmán többségű, forrongó határai mentén. (m, h)

Straw elveti a katonai megoldást

Kabul. Nagy Britannia semmilyen körülmények között sem egyezne bele Irán megtámadásába – jelentette ki Jack Straw brit külügyminiszter, miután kétnapos iráni látogatását befejezve megérkezett Afganisztánba. Hozzátette: Irán politikai rendszere, illetve a régióra való veszélyessége össze sem hasonlítható Irakéval. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?