Mégsem lesz az árukon „Made in the EU” címke

Úgy tűnik, hamvába holt az Európai Bizottság elképzelése, hogy a jövőben minden európai terméken kötelezően szerepeljen a „Made in the EU”.
Az Európai Bizottság még januárban javasolta, hogy a jövőben minden Európában forgalomba hozott terméken szerepeljen egy „Made in the EU”, vagyis „Az EU-ban gyártva” címke.

Úgy tűnik, hamvába holt az Európai Bizottság elképzelése, hogy a jövőben minden európai terméken kötelezően szerepeljen a „Made in the EU”.

Az Európai Bizottság még januárban javasolta, hogy a jövőben minden Európában forgalomba hozott terméken szerepeljen egy „Made in the EU”, vagyis „Az EU-ban gyártva” címke. A címke célja az volna, hogy jobban tudatosítsa az európaiakban a kontinens egységét, és „láthatóbbá” tegye a közösséget a nemzetközi kereskedelemben.

A tagállamok kereskedelmi illetékesei múlt pénteken tárgyaltak először a címkéről Brüsszelben. Az Index úgy tudja, hogy a javaslatot nem fogadták túlzott lelkesedéssel. A legtöbb tagállam szerint a címkének nem volna sok haszna, már csak azért sem, mert az európaiak jelentős része nem is tudja pontosan, ki tagja az EU-nak és ki nem.

Wally Olins, a Saffron nemzetközi márkakonzultáns cég vezetője nemrég azt mondta a Financial Timesnak, hogy szerinte azért kár erőltetni a közös címkét, mert az EU-nak, mint egésznek, nincsen igazi márkaértéke, ahogy Németországnak, Angliának vagy Olaszországnak. „Európa azt jelenti: kisebb, minőségibb, drágább. Azt jelenti, elit, luxustermék. De az EU? Az EU abszolút semmit nem jelent.” Ráadásul szakértők szerint egy ilyen címke eredetiségét nem is nagyon lehet ellenőrizni.

A címke ellen szól az is – és ezen a ponton a tagállamok nagy része egyetért az ipari lobbival –, hogy pluszkiadást jelentene a gyártóknak. Az EU-s címke ugyanis nem helyettesítené a „Made in Slovakia” vagy a „Made in England” címkét, hanem mellette szerepelne, és így extra költséggel jár pénzben, időben és adminisztrációban. Ezt egyébként az Európai Bizottság is elismerte, amikor a tagállamok elé terjesztette a javaslatot.

Diplomaták szerint a címkét a tagországok közül csak egy „divatszakmában érdekelt déli állam” támogatta – ebben az Index ipari és kereskedelmi elemzői Olaszországot vélték felismerni. Az ágazatok közül a textilipar támogatja a címke bevezetését, az európai export támogatása, „láthatóbbá” tétele miatt.

Az egyeztetések még folytatódnak a tagállamok közt, de ha az első körben ekkora ellenkezés van, az általában azt jelenti, hogy a javaslatnak ebben formájában nincs jövője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?