<p>Az amerikai kongresszus felsőháza, a szenátus szerdán szavaz a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagról, amelyet az alsóház, a képviselőház hétfőn elvetett. A szenátus kedden közölte, hogy másnap este tartják meg a szavazást a Wall Street megmentését célzó csomagról.</p>
A CNN értesülése szerint a Washingtont és New Yorkot egyaránt sokkoló hétfői alsóházi elutasítás óta kiterjedt kulisszák mögötti egyeztetések zajlottak: mivel lehetne átédesgetni republikánus képviselőket az igenek oldalára, hogy a talán már csütörtökön újonnan benyújtandó mentőcsomagot az alsóház is elfogadja? A szerdai szavazás előtt Hillary Clinton szenátor, aki kis híján elnyerte a Demokrata Párt elnökjelöltségét, úgy nyilatkozott: az alsóházi elutasítás után talán a szenátusnak kell kezébe venni az irányítást. „Támogatom, hogy a szenátus tegye meg az első lépést (...) amennyiben ettől sikeressé válik a folyamat” – mondta. A volt first lady úgy látja: a közvélemény ellenérzése talán csökkent annak fényében, miképpen reagált a piac az alsóházi elutasításra.
„Szörnyen hangozhat, de fennáll a kockázata annak, hogy a kereskedelem leáll (...) a tőkeinjekció nélkül még drágább és nehezebb lesz kiásni magunkat ebből a mély üregből” – jelentette ki. A Dow Jones ipari átlagindex a mentőcsomag hétfői leszavazása után 778 ponttal, csaknem 7 százalékkal esett, közel három éve a legalacsonyabb szinten zárt. A The New York Times egyértelműen a republikánusokat tette felelőssé a hétfői képviselőházi kudarcért. A liberális lap szerint a republikánusok bontották meg a sort a nemzet pénzügyi rendszerének túlélése ügyében.
A The Washington Post arról írt, hogy a történészek ezt a fekete hétfőt fogják kezdőnapnak megjelölni, ha az Egyesült Államok gazdasági katasztrófát fog átélni a következő hónapokban, években. A 700 milliárd dolláros csomag tervét az alsóházban 133 republikánus és 95 demokrata képviselő utasította el, a kormánypártiak kétharmada, az ellenzék 40 százaléka voksolt nemmel. Mint a The Wall Street Journal rámutatott: az igen-nem voksok nem a pártvonalakat követték, az elutasító szavazatok minden irányból érkeztek. Többségében azok az ifjú képviselők szavaztak nemmel, akik a kongresszusban akarnak maradni és ezért éberen figyelik a közvéleményt. Mint Steve Kagen első mandátumos wisconsini demokrata képviselő fogalmazott, a választóinak ez a mentőcsomag nem nyújt semmit, az amerikaiak azt érzékelik, hogy a pénzügyi rendszert tönkretevő milliárdos Wall Street-i bankárokat a nép pénzéből akarja a kormány kisegíteni. A konzervatív gazdasági napilap szerint „ezek után már biztosnak látszik a recessziót”. (MTI)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.