<p>Az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt szeretne megegyezne a többi parlamenti párttal egy olyan törvény elfogadásában, amely lehetővé tenné a képviselőház mandátumának lerövidítését és az idő előtti választás kiírását - nyilatkozta Jírí Paroubek pártelnök pénteken Prágában azután, hogy Václav Klaus államfővel több mint egy órán át tárgyalt a jobbközép kormány bukása után kialakult belpolitikai helyzet megoldásáról.</p>
Megkezdődtek a kormányalakítási konzultációk Prágában
A hatályos törvények szerint Csehországban nagyon hosszadalmas és nehézkes a képviselőház feloszlatása és az idő előtti választás kiírása. Mirek Topolánek kormánya kedden bukott meg, miután a képviselőházban elveszítette a szociáldemokraták kezdeményezte bizalmi szavazást.
Klaus a találkozó után nem nyilatkozott, s Paroubek sem volt bőbeszédű. Csak annyit árult el, hogy véleményt cseréltek a lehetséges forgatókönyvekről, s több kérdésben megértették egymást.
Paroubek tájékoztatta az államfőt, hogy konzultálni kíván a pártelnökökkel, s szerinte Klaus jelezte: a politikusok megállapodását tiszteletben fogja tartani. A szociáldemokrata pártelnök úgy véli, ha sikerült megállapodni, akkor az előre hozott választást legkésőbb október végéig meg lehet tartani.
Arról azonban, hogy ki, illetve milyen kormány vezesse az országot az előrehozott választásig, nagyon eltérőek a vélemények. Jirí Cunek, a koalíciós Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt elnöke az államfővel való megbeszélés után úgy vélekedett, hogy a Topolánek-kabinetnek a cseh EU-elnökség végéig tisztségében kellene maradnia, s azután jöhetne a szakértői kormány. Ezt pártja is támogatni tudná.
A Polgári Demokratikus Párt elnöksége ugyanakkor felszólította az államfőt, hogy újra Mirek Topoláneknek adjon kormányalakítási megbíztatást. Azzal érvelnek, hogy az ODS nyerte a legutóbbi választást, így ez a jog megilleti.
Klaus csütörtökön, amikor átvette Topolánek lemondó levelét, úgy fogalmazott: a gyors megoldás híve, s az a politikus kap kormányalakítási megbízatást, aki biztosítja őt arról, hogy a 200 tagú képviselőházban megvan a 101 támogatója. A pénteki cseh sajtó egybehangzóan úgy véli, hogy ez a feltétel a jelenlegi erőviszonyok között teljesíthetetlen.
Ugyanakkor lábra kapott az a hír is, hogy Klaus esetleg Milos Zeman volt szociáldemokrata kormányfőt bízza meg az átmeneti kormány létrehozásával. Zeman korábban kilépett a szociáldemokrata pártból, ma nyugdíjas, de nagy a befolyása és gyakran nyilvánít véleményt aktuálpolitikai kérdésekben. Zeman azt mondta: feltételezésekre, spekulációkra nem reagál.
Paroubek szerint ez a forgatókönyv nem valószínű. Ugyanakkor egy lapinterjúban megerősítette, hogy ő maga most nem kíván kormányalakítással foglalkozni, s pártja kizárólag szakértői kormányban gondolkodik.
A Hospodárské Noviny című mértékadó lap szerint Klaus feltételeivel megpróbálja megosztani az ODS-t, illetve elérni egy polgári demokrata-szociáldemokrata nagykoalíció létrehozását, amelynek többsége lehetne a képviselőházban.
Egy gyorsfelmérés szerint a csehek mintegy 45 százaléka azt szeretné, ha mihamarabb új parlamenti választásra kerülne sor, amelynek alapján új erőviszonyok alakulhatnának ki.
Míg a politikusok vitatkoznak, a vállalatvezetők és a gazdasági szakértők a gyors megoldást sürgetik. Felhívják a figyelmet arra, hogy egy elhúzódó válság sokat árthat az amúgy is egyre gyengébben teljesítő cseh gazdaságnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.