Megkezdődött a republikánus "szuperkedd"

Washington |

<p>A keleti parti államokban megkezdődött a szavazás az amerikai republikánusok jelöltállító előválasztási küzdelmének eddigi legnagyobb horderejű napján, a "szuperkedden".</p>

Az ellenzéki párt támogatói a nap folyamán egyszerre tíz államban - Alaszkában, Georgiában, Észak-Dakotában, Idahóban, Massachusettsben, Ohióban, Oklahomában, Tennessee-ben, Vermontban és Virginiában - voksolnak arról, hogy a pártjuk nevében ki szálljon harcba a Fehér Házért. Elemzők szerint azonban a szavazók megosztottsága miatt aligha várható, hogy az eredmények alapján dűlőre jutna a kérdés, hogy ki legyen a hivatalban lévő elnök kihívója.
A Republikánus Pártnak négy talpon maradt elnökjelölt-aspiránsa van: Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó, Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor, Ron Paul texasi képviselő és Newt Gingrich volt képviselőházi elnök.
A keddi akaratnyilvánításon összesen 419 olyan küldött sorsa dől el, aki a Republikánus Párt augusztus végi konvencióján szavazni fog arról, hogy ki legyen a hivatalos elnökjelölt. (A 10 államból az automatikusan delegátusnak minősített pártvezetőkkel együtt összesen 437-en utaznak majd a nagy floridai összejövetelre.)
A jelöltség elnyeréséhez összesen 1144 szavazatara lesz szükség. Eddig 13 államban tartottak előválasztást és jelöltállító gyűléseket, s ezek eredményei alapján - a CNN nem hivatalos összesítése szerint - Romney 207, Santorum 86, Paul 46, Gingrich pedig 39 szavazatra számíthat.
A "szuperkeddi" győzelmi esélyek megoszlanak a riválisok között. A legkiélezettebb harc vélhetően Ohióban várható - egyetlen republikánus sem lett elnök, aki itt nem tudott nyerni -, ahol Santorum és Romney támogatottsága a CNN és az ORC hétfőn közölt közös felmérése szerint egyaránt 32-32 százalékon áll. A két politikus között szoros az állás Tennessee-ben is, ahol azonban hétfőn felzárkózott melléjük Gingrich is, és a hármuk közötti különbség a statisztikai hibahatáron belül van.
Santorum, aki sokáig Ohióban és Tennessee-ben is vezetett, a legfrissebb felmérések szerint csak Oklahomában pályázhat könnyű győzelemre, a mezőny egyetlen, mindeddig nyeretlen tagjának, Ron Paulnak Alaszkában és Észak-Dakotában áll a zászló, Gingrich pedig egyedül Georgiában számíthat más által elérhetetlen babérokra.
Romney az előrejelzések szerint Massachusettsben, Idahóban, Virginiában és Vermontban arathat könnyebb diadalt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?